Comau przedstawia Racer 999

Prezentacja najnowszego robota Comau, Racer 999, miała miejsce w środę, 21 stycznia w siedzibie firmy w Grugliasco (Turyn). Ten 6-osiowy robot przejmuje wszystkie najważniejsze cechy swojego “starszego brata” Racera 7-1.4 – produktu, który osiągnął niebywały sukces po swoim debiucie dokładnie przed rokiem, i dodaje unikatowe funkcje stanowiące dopełnienie bogatej gamy produktów włoskiej firmy.
Ze swoim zasięgiem o długości poniżej jednego metra (999 mm), Racer 999 jest szczególnie przydatny do zastosowań w ograniczonej przestrzeni, obejmujących montaż, przenoszenie, obróbkę maszynową, pakowanie itd.
Zaprojektowany pod kątem udźwigu 7 kg, robot może przenosić do 10 kg w ograniczonym zakresie ruchu osi 5 przy wysokiej prędkości Pick & Place, i jest bez wątpienia najszybszy w swojej kategorii. W dodatku, można go zamontować zarówno w tradycyjnym położeniu na podłożu, jak również na ścianie, suficie lub pochylonych wspornikach.
Firma Comau jak zwykle nie zapomniała o wyglądzie zewnętrznym i stylistyce. W modelu Racer 999 fizjonomia mięśni człowieka przekształca się w geometryczne kształty robota. W liniach urządzenia widać dynamizm, który bierze swój początek z falistego kształtu nadanego osłonie nadgarstka; wygięcia mają bezpośredni związek z prędkością, z jaką osiągane są punkty trajektorii przy niezrównanej dynamice i płynności.
Pasja i piękno łączą się ze sobą, aby przynieść efekt wydajności i doskonałości technicznej. Oprócz podstawy robota, która została zaprojektowana w sposób zapewniający maksymalną stabilność, Racer 999 może liczyć na oprogramowanie E-motion umożliwiające optymalizację ruchów i zwiększenie ich płynności w celu skrócenia czasów cykli aż o 25% w porównaniu z robotem poprzedniej generacji.Zmniejszone wymiary robota oraz sterownika oznaczają też niższe zużycie prądu, dzięki instalacji systemu redukcji poboru energii zgodnie z zasadami zarządzania energią systemu eComau.
Dodajmy na koniec, że Racer 999 zachowuje platformę rozwiązań technologicznych występujących w modelu Racer 7-1.4, co oznacza, że układ sterowania (C5Compact), panel programowania (TP5), silniki i części zamienne są dokładnie takie same. Pozwala to na uzyskanie ekonomii skali i maksymalną integrację na poziomie automatyzacji, potwierdzając tym samym moc, prędkość i dokładność urządzenia mechanicznego o zmniejszonych wymiarach, które jest o 30% bardziej sztywne w porównaniu z modelem Racer 7-1.4.