Cognex dokonuje zakupu akcji DVT za 115 mln USD

Massachusetts; Georgia (USA) – Firma Cognex Corp. podała do wiadomości, że zakupiła wszystkie pozostające jeszcze na rynku akcje prywatnej spółki DVT Corp. Za sumę około 115 mln USD. Cena ta obejmuje 104 mln USD w gotówce przy zamknięciu transakcji i wypłatę dodatkowej kwoty 11 mln USD gotówką na koniec jednorocznego okresu depozytowego.
Cognex planuje utrzymanie produkcji w istniejącym zakładzie DVT w stanie Georgia oraz kontynuację sprzedaży i obsługi produktów wizyjnych DVT poprzez swój istniejący kanał dystrybucji realizowany przez firmy zewnętrzne. DVT produkuje czujniki wizyjne, które w większości sprzedaje do sektora przemysłowych systemów wizyjnych. Główna linia produktów firmy, Legend, znajduje zastosowanie w wielu systemach kontroli jakości.
– W związku z zakupem Cognex oczekuje wzrostu rocznego przychodu o około 15-20 mln USD w roku budżetowym 2005. Oczekuje się, że kupno nie wpłynie na wynik finansowy za rok 2005, natomiast spodziewany jest jego wpływ na poprawę wyniku w roku budżetowym 2006, nawet po uwzględnieniu kosztów zakupu. Z powodu opóźnienia realizacji transakcji, Cognex spodziewa się, że zakup będzie mieć minimalny wpływ na wyniki finansowe za drugi kwartał.
Extra online
Jest to największy zakup firmy Cognex pod względem ceny i przewidywanego przychodu oraz – co najważniejsze – pod względem korzyści, jakie najprawdopodobniej wyniesie z niego nasza spółka – mówi dr Robert Shillman, prezes zarządu firmy Cognex. – W ostatnich latach Cognex poszerzył ofertę swoich bardzo udanych produktów o niedrogie i łatwe w użytkowaniu systemy wizyjne. Produkcja systemów In-Sight wzrosła do ponad 60 mln USD w okresie zaledwie pięciu lat, a Checker, nasz najnowszy produkt na rynku systemów wykrywania obecności elementów, zdobywa nowych klientów.
Cognex produkuje przemysłowe systemy wizyjne, które opisuje jako „komputery, które widzą”. Od czasu utworzenia w roku 1981, firma sprzedała ponad 225 000 systemów wizyjnych o wartości przekraczającej 1,7 mld USD. Oddział modularnych systemów wizyjnych w Natick specjalizuje się w produkcji systemów stosowanych do automatyzacji produkcji wyrobów wytwarzanych w procesie nieciągłym oraz do zapewnienia ich jakości. Oddział systemów kontroli powierzchni Cognex w Alameda w stanie Kalifornia specjalizuje się w produkcji systemów wizyjnych używanych do kontroli powierzchni wyrobów produkowanych w procesie ciągłym, jak np. metalu, papieru i tworzyw sztucznych.