Ciekawostki z targów Automatica 2018 w Monachium

W tym tygodniu odbyły się prawdopodobnie największe na świecie targi inteligentnej automatyki i robotyki – Automatica 2018. Targi odbywają się w Monachium co 2 lata. Niezmiennie przyciągają wszystkich przedsiębiorców i przedstawicieli przemysłu, którzy chcą inwestować w technologie przyszłości.

Na powierzchni 66.000 m2 nowoczesne rozwiązania zaprezentowało ponad 800 wystawców z branży automatyki. Jak zawsze można było poznać nowoczesną ofertę robotyki przemysłowej i serwisowej, systemów montażowych, przemysłowych systemów przetwarzania obrazu, inteligentnej automatyki. Zachwycająca prezentacja komponentów i systemów, wykłady i dyskusje panelowe pochłonęły bez reszty każdego odwiedzającego.

Podczas targów mieliśmy możliwość zapoznania się z nowościami z branży – i chodzi nie tylko o nowe modele robotów, ale też ich zastosowanie. Zauważyliśmy rosnące zainteresowanie tzw. cobotami – czyli robotami, które mogą współpracować z człowiekiem na jednym stanowisku, zamiast całkowicie zastępować go w pracy. Widzieliśmy kilkanaście ciekawych aplikacji robotów. Spośród nich warto wymienić choćby ich połączenie z systemami wizyjnymi, dzięki któremu mogą posłużyć do inspekcji części wytwarzanych w fabryce, np. odlewanych. Ogromne wrażenie na wielu odwiedzających zrobiła „mini-fabryka”, oparta na założeniach idei Przemysłu 4.0. Była prezentowana na stanowisku jednego z największych producentów robotów. We wspomnianej strefie kilka robotów realizowało kolejne operacje procesu składania nowego modelu robota. Uczestnicy targów mieli możliwość „zamówienia” takiego modelu poprzez specjalną aplikację, następnie model był składany przez roboty i personalizowany (uczestnik sam wybierał, jaki napis miał się na nim znaleźć).

Warta uwagi była również symulacja procesu spawania (współpraca manipulatora z pozycjonerami), robot o udźwigu 2,3 tony manipulujący samochodem osobowym, roboty mobilne AGV (Automated Guided Vehicle) wyposażone w manipulatory i przeznaczone np. do pracy w magazynach, roboty walczące mieczami świetlnymi (firmy HIWIN), czy… roboty przemysłowe nalewające piwo.

Fotografie i informacje otrzymaliśmy od specjalistów firmy Multiprojekt, którzy pojawili się na targach jako odwiedzający