Chmura – taniej dla firm, gorzej dla dostawców IT

    Coraz więcej firm przenosi usługi IT do chmury i deklaruje spore oszczędności. Dla przedsiębiorstw technologie chmurowe to bardzo dobra oferta, ale właśnie takie rozwiązania uderzają w dostawców IT zmuszonych do obniżania cen i ostrzejszej konkurencji.

    Koszty to jeden z najważniejszych czynników decydujących o zmianach związanych z IT. Jednym z nich jest Univerzita Karlova (Uniwersytet Karola) w Pradze, który uznał, że przejście na usługi w chmurze przyniosło 80-procentową obniżkę kosztów IT. Co więcej nawet opłaty przewyższające koszy tradycyjnych licencji przynoszą korzyści uwzględniając czas niezbędny do przedłużania licencji i modernizacji sprzętu informatycznego. W dłuższym okresie ograniczenie kosztów wynika m.in. z wykorzystywania jedynie niezbędnego oprogramowania – w sytuacji, kiedy w tradycyjnym modelu płacono za nadmiarowe licencje.

    cyjnych dostawców usługi i sprzętu IT. Biorąc pod uwagę odsetek nieudanych wdrożeń różnego rodzaju inwestycji w infrastrukturę informatyczną,usługi w chmurze oferują lepsze rozwiązania zapewniając zawsze aktualne systemy i aplikacje. Co więcej, eliminują konieczność posiadania własnego parku urządzeń wymagających własnej obsługi i często zawodnych. Usługi w chmurze eliminują konieczność posiadania rozbudowanego działu IT oraz kosztownego wyposażenia.

    Według ekspertów IDC Rozwiązania chmurowe eliminują wszelki komplikacje związane z posiadaniem własnego działu IT skoncentrowanego na doraźnym zapewnieniu usług i opiece na posiadaną infrastukturą.

    Źródło: www.wnp.pl