Cała branża w jednym miejscu – podsumowanie Targów 4INSULATION i EFE

Czołowi producenci z Polski i przedstawiciele zagranicznych firm z branży izolacyjnej i energetycznej, dystrybutorzy, konstruktorzy, monterzy, konserwatorzy instalacji oraz młodzi adepci tych zawodów. Łącznie 1473 osób wzięło udział w 3. Międzynarodowych Targach Izolacji Przemysłowych 4INSULATION oraz 2. Targach Efektywności Energetycznej EFE, które odbyły się w dniach 11-12 października w Międzynarodowym Centrum Targowo–Kongresowym EXPO Kraków. Największe wydarzenie w branży w Polsce zakończyło się wieloma biznesowymi kontaktami i kontraktami. Nic dziwnego, w końcu najważniejszym tematem pojawiającym się w kuluarach było ograniczenie rosnących kosztów energii i ciepła, które jest ogromnym wyzwaniem dla przemysłu i wpływa na rentowność przedsiębiorstw. 
Satysfakcja gwarantowana 
– W Targach bierzemy udział już trzeci raz. To wydarzenie, które w pełni wpisuje się w zakres naszej działalności, szczególnie w branży izolacji przemysłowych. Targi z roku na rok są coraz większe, odwiedza je coraz więcej osób – naszych dotychczasowych, a co ważniejsze – przyszłych Klientów – oceniał wystawę Łukasz Mędrecki, Kierownik Sprzedaży Izolacji Przemysłowych firmy Isover. 
W podobnym tonie wypowiadał się Jarosław Bień, Prezes Zarządu Tinsmith & Insulation. 
– Branża jest niszowa, hermetyczna, praktycznie wszyscy Wystawcy się znają. Targi są świetną okazją do spotkania, wspólnej kawy. To także oczywiście idealna okazja do zdobycia nowych Klientów. Poznaliśmy tutaj wiele osób, odbyliśmy wiele rozmów, m.in. z potencjalnymi Klientami z Indii. Już dziś mogę zapewnić, że za dwa lata pojawimy się tutaj ponownie. 
Uwagę Zwiedzających zwracał m.in. wyjątkowy motocykl, eksponowany na stoisku firmy, w całości wykonany z produktów znajdujących się w jej ofercie. 
– Należy się wyróżnić, przykuć uwagę. Nam udało się to połączyć z prezentacją w najlepszy możliwy sposób możliwości technologicznych Tinsmith & Insulation. Pojawiły się nawet oferty kupna motocykla – proponowano nam kilkadziesiąt tysięcy złotych! Na ten moment nie jest na sprzedaż, choć nie wykluczam, że za jakiś czas będzie można go nabyć w nietypowy sposób i dodatkowo wesprzeć szczytny cel – dodał Prezes Bień.

Mobilne centrum informacji 
EXPO Kraków nie ma żadnych barier technologicznych. Niemalże każda formaekspozycji jest możliwa. Najlepszym tego przykładem było nietypowe stoisko wystawiennicze… na kołach. Na Zwiedzających czekał bowiem autobus, w którym eksperci z Krajowej Agencji Poszanowania Energii prezentowali szeregmożliwości poprawy efektywności energetycznej, stanu środowiska naturalnego oraz nowoczesne systemy oszczędności energii. 
– Nasza obecność na Targach wpisuje się w szerszą kampanię edukacyjno-informacyjną odnawialnych źródeł energii. Opowiadamy tutaj m.in. o sposobach na ochronę klimatu, rozwiązaniach technologicznych, jakie możemy zastosować w domach, ale i zakładach produkcyjnych by zwiększyć efektywność energetyczną. Prezentujemy np. rekuperatory, pompy ciepła czy próżniowe kolektory słoneczne – mówiła Milena Brzózka, ekspert KAPE. 

Wiedza w praktyce 
Targom towarzyszyła ciesząca się dużym zainteresowaniem konferencja „Heat not Lost”. Podzielono ją na 4 bloki tematyczne: w pierwszym omawiano cele i możliwości osiągnięcia konkurencyjnej gospodarki niskoemisyjnej. W trakcie drugiego bloku wymieniano doświadczenia związane z realizacją postanowień ustawy o efektywności energetycznej. Trzeci poświęcono kierunkom zmian i rozwoju polskiego sektora ciepła systemowego. Podczas czwartego bloku tematycznego debatowano nad sposobami ograniczenia strat ciepła procesów, instalacji i urządzeń. Warstwę merytoryczną Targów doskonale uzupełniły warsztaty „Białe certyfikaty – dodatkowe środki na finansowanie efektywności energetycznej w firmie”. Podczas Targów odbyły się również pokazy bezpiecznego montażu rusztowań, prac wysokościowych i montażu izolacji na inwestycjach związanych z izolacjami przemysłowymi. Za organizację specjalnej strefy odpowiadało STE Global Protection Sp. z o.o. oraz firma Layher.

Mistrzowie izolacji 
Podczas Targów odbyły się 7. Mistrzostwa Polski Monterów Izolacji Przemysłowych.  
– Zadaniem każdej z drużyn było wykonanie perfekcyjnej izolacji instalacji przemysłowej. Do dyspozycji zawodników pozostawiono szereg materiałów, wykorzystywanych w tego typu pracach, m.in. wełnę mineralną, poliuretan czy spieniony kauczuk. W określonym czasie musieli precyzyjnie wykonać prace, których efekt został oceniony pod kątem kompletności, bezpieczeństwa i jakości wykonania – referowała w trakcie konkursu Zuzanna Bieńkowska, Dyrektor STE Global Protection Sp. z o.o., organizator mistrzostw z ramienia Polskiego Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Przemysłowych. 
Pierwsze miejsce zajęli Krzysztof Bigos i Grzegorz Machota z firmy Kaefer S.A. Zwycięska ekipa będzie reprezentowała nasz kraj na Europejskich Mistrzostwach FESI, które odbędą się w dniach 16-17 maja 2018 r. w Kolonii.

Przygotowania do kolejnej edycji rozpoczęte ! 
Już dziś, organizatorzy zapraszają na 4. edycję Międzynarodowych Targów Izolacji Przemysłowych 4INSULATION i 3. edycję Targów Efektywności Energetycznej w Przemyśle EFE, które odbędą się w EXPO Kraków w 2019r.