Automaticon… ze wstążeczką

Na tych targach po prostu trzeba być. Organizowane od 11 lat, są prawdziwie profesjonalną imprezą. Z roku na rok powiększa się grono wystawców i jest to objaw wróżący dobrze na przyszłość.
Na atmosferze targów, podobnie jak na wszystkim w pierwszym tygodniu kwietnia br., cieniem położyło się odejście Jana Pawła II. Część firm zrezygnowała z dalszego uczestnictwa w tegorocznej edycji targów, a na swych stoiskach ustawiła kwiaty i portrety Ojca Świętego. Dała się też zauważyć mniejsza liczba odwiedzających, a sami organizatorzy zrezygnowali z imprez towarzyszących targom, w tym z tradycyjnej ceremonii wręczania nagród w konkursie o Złoty Medal Targów: werdykt komisji ogłoszono przez megafony, a nagrody wręczono kameralnie, na stoiskach zwycięzców (lista zwycięzców poniżej).

Pierwsze trzy dni targowe przebiegły normalnie. Jak co roku targi odwiedziło kilka tysięcy specjalistów z całego kraju. Odliczając czwarty dzień szacuje się wstępnie, że frekwencja w tych dniach była jedynie o ok. 15 procent mniejsza niż w porównywalnym czasie ubiegłorocznej edycji (patrz wykresy).

 

 

 

 

 

 

 

W roli „barmana” – robot fi rmy

GE Fanuc

Tegoroczny AUTOMATICON® zgromadził na 284 stoiskach znacząco większą liczbę Wystawców. Stanowi to wzrost o 25% w stosunku do roku ubiegłego. Zebrane na gorąco opinie Wystawców pokazują, że pomimo zaistniałych okoliczności impreza w dużym stopniu spełniła swoja rolę.
Na targach tradycyjnie nie zabrakło pięknych dziewczyn, ciekawych rozwiązań i wszechobecnych robotów. Niesamowite wrażenie sprawiał robot przemysłowy, przyuczony do roli „barmana”, serwujący różne (bezalkoholowe) trunki, delikatnie podający kubek z napojem, jeszcze delikatniej sięgający po słomkę. Na sąsiednim stoisku inny robot cierpliwie… temperował ołówki, na których przedtem, za pomocą mniej rozwiniętego urządzenia, wykonał stosowne nadruki.

Kociaki OMRONa

 Najsympatyczniejsze roboty można było spotkać na stoisku firmy OMRON. Sztuczne kociaki prezentowały się jak… sztuczne kociaki (nie mam tu na myśli hostess, vide fotografie obok), tyle tylko że nafaszerowane elektroniką, sensorami, detektorami i sterownikami umożliwiającymi im parodiowanie matki natury. A sympatię budziły dźwięki i niezdarne ruchy łapą (króciutki film można zobaczyć tutaj). Między kotkami leżała nawet piłka-zabawka. Ale kuwety zabrakło…

CZYŻBY NAJTAŃSZA kamera termograficzna?

Ciepło robi się na sercu na myśl o tym, że cały czas konstruujemy nasze własne urządzenia, oparte na rodzimych rozwiązaniach. Na jednym ze stoisk wypatrzyliśmy najtańszą na polskim (i nie tylko) rynku kamerę termowizyjną czy raczej – termograficzną. Starannie zaprojektowane, przemyślane urządzenie: od elektroniki, czujników wizyjnych i mechaniki począwszy, na obudowie i oprogramowaniu skończywszy.

CZYŻBY NAJDROŻSZA temperówka świata?

W innym miejscu naszą uwagę zwróciło oprogramowanie o bardzo rozwiniętych możliwościach. Ten niszowy produkt dopiero wchodzi na polski rynek. I drżyjcie inżynierowie, bo może kiedyś byle dyletant usiądzie przed „okienkami” i klikając myszką, korzystając z gotowej biblioteki podzespołów, jak z klocków lego skonstruuje działające urządzenie. A inżynierowie, wespół z informatykami, będą tylko dbali, by program mógł poradzić sobie z najbardziej niesamowitymi konfiguracjami.

Bazując na zasobach Control Engineering oraz własnych obserwacjach, Redaktor naczelny, Mark T. Hoske (zdjęcie obok), w drugim dniu targów przedstawił aktualne informacje dotyczące systemów sterowania, omówił kilka kluczowych trendów technologicznych, łącznie z niezawodnością sprzętu oraz wpływem IT na środowisko zakładu. Wszystkich zainteresowanych przesłaniem prezentacji prosimy o maila – yk@trademedia.us.
„Jeśli uczeni twierdzą, że czegoś nie można zrobić, znajdźcie głupca, a on może odnajdzie ukryte rozwiązanie”. Innymi słowy, „zdrowy chłopski rozum” zawsze w cenie…

ZŁOTY MEDAL AUTOMATICON 2005® 2005

Wystawca:

Wyrób

AB – MICRO Sp. z o.o.

PROFICY™ REAL – TIME INFORMATION PORTAL – interaktywny portal wizualizacyjny, analityczny i raportowy

ASTAT Sp. z o.o.

Absolutny, wieloobrotowy enkoder programowalny z otworem pod wał

ENDRESS + HAUSER Polska Sp. z o.o.

MEMOSENS – System inteligentnych czujników pomiarowych pH z bezkontaktowym złączem indukcyjnym

SABUR Sp. z o.o.

Nowa idea firmy SAIA Burgess efektywnego i taniego monitoringu, serwisowania oraz eksploatacji systemów automatyki oparta o technologię Saia-S-Web, protokoły komunikacyjne rodziny Profi-S-Net oraz urządzenia serii PCD3

ASKOM Sp. z o.o.

System wizualizacji ASIX 4

LUMEL S.A.

Rejestrator ekranowy KD7 z ekranem graficznym touch screen kartą pamięci compact flash, interfejsami RS-485, RS-232, ETHERNET, USB

Przemysłowy Instytut  Automatyki i Pomiarów – PIAP

Elektroniczny tachograf do pojazdów szynowych T-130P

TEL – STER
Sp. z o.o.

System wizualizacji procesów przemysłowych TELWIN

Oglądał i komentował: Maciej Stanisławski