Warszawskie centrum wystawienniczo- konferencyjne EXPO XXI po raz kolejny gościło targi AUTOMATICON ? XIII Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów oraz VIII Międzynarodowe Targi Pomp i Armatury Przemysłowej, odbywające się 13?16 marca br.
Podwójna trzynastka w numerze targów oraz w dacie, zdaniem organizatorów (Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów oraz MVM sp. z o.o.) przyniosła szczęście.
Tradycyjnie targom towarzyszyła konferencja naukowo-techniczna Automation w siedzibie PIAP w Warszawie.
Według zarządu targów AUTOMATICON 2007 to ?mnóstwo interesujących, nowoczesnych rozwiązań w zakresie oprogramowania, komponentów automatyki, układów pomiarowych i ? co zwykle budzi ogromne zainteresowanie ? kompletne aplikacje?.
Z roku na rok liczba wystawców rośnie. Tym razem było ich 263, a zatem o kilkanaście procent więcej niż w ubiegłym roku (249 wystawców). Aby pomieścić zwiększoną liczbę zainteresowanych wystawców, organizatorzy po raz pierwszy zagospodarowali sale konferencyjne znajdujące się na I piętrze (choć i tak ponad 20 wystawcom musieli odmówić), co spotkało się z mieszanymi reakcjami, brakowało bowiem informacji o ww. stoiskach. Po interwencji wystawców postanowiono ogłaszać komunikaty przez radiowęzeł.
W tegorocznej edycji targów swoją ofertę przedstawiały firmy z 9 krajów, wśród zagranicznych przeważały firmy niemieckie. Po raz pierwszy pojawili się również klienci z Chin (6 wystawców), poszukujący w Europie swoich przedstawicieli.
Pytani o zmianę lokalizacji targów (w odniesieniu do III Międzynarodowych Targów Produkcji i Technologii PROTECH 2007, które przeniesiono z Warszawy do Wrocławia) organizatorzy uznali, że raczej nie podejmą takiej inicjatywy. Śląsk jest zagłębiem branży produkcyjnej, lecz według badań przeprowadzonych przez PIAP około 53% potencjału badawczo- -rozwojowego Polski znajduje się na terenie województwa mazowieckiego, a zatem Warszawa jest najodpowiedniejszym miejscem do organizacji tego typu targów, choć wiadomo, że w stolicy brakuje odpowiednich obiektów.
Stoisko naszego wydawnictwa ? Trade Media International odwiedzali głównie czytelnicy magazynów Control Engineering Polska oraz Inżynierii & Utrzymania Ruchu Zakładów Przemysłowych. Można tu było nabyć najnowszą książkę redaktorów współpracujących z magazynem Control Engineering Polska: Krzysztofa Pietrusewicza oraz Pawła Dworaka ?Programowalne sterowniki automatyki PAC? wydawnictwa Nakom z Poznania, a także porozmawiać z autorami.
Na stoisku TMI również losowano nagrody wśród nowych prenumeratorów (lista zwycięzców na str. 67), co stanowiło miłą niespodziankę dla odwiedzających.
Szacuje się, że tegoroczne targi odwiedziło około 11 000 zainteresowanych. Choć odwiedzający wciąż narzekają na dojazd do EXPO XXI, co roku przybywają w coraz większej liczbie, by zapoznać się z najnowszymi trendami w automatyce. To najlepiej świadczy o potrzebie organizowania tego typu imprez.
ce
Przedruk z ?Inżynieria & Utrzymanie
Ruchu Zakładów Przemysłowych?,
nr 3 (31), rok IV
Konkurs dla prenumeratorów
Wszyscy, którzy odwiedzili nasze stoisko i zamówili prenumeratę Control Engineering Polska, brali udział w losowaniu nagród.
ZWYCIĘZCAMI OKAZALI SIĘ:
Paweł Sobierański (Katowice),
Bogusław Zając (Strzelin),
Krzysztof Weber (Dzierżóniów),
Rafał Kurzela (Pruszków),
Eugeniusz Wąsik (Warszawa),
Krzysztof Polczyk (Ruda Śląska)
? na zdjęciu z Anną Jezierską, redaktor Control Engineering Polska, wręczającą nagrodę oraz
Marcin Kępara (Rzgów),
Krzysztof Kornecki (Warszawa),
Andrzej Rak (Gdynia),
Paweł Sławski (Warszawa),
Bartosz Sliwa (Stargard Szczeciński),
Wojciech Szachnowski (Warszawa).
Wygranym gratulujemy, a wszystkim życzymy miłej lektury naszego magazynu.