AUTOMATICON: Największe forum branży

Warszawskie Targi AUTOMATICON to dziś największe forum, na którym co roku spotykają się profesjonaliści zajmujący się: automatyką, pomiarami przemysłowymi i robotyką. Dla wystawców to okazja do zaprezentowania nowych produktów i rozwiązań. Dla zwiedzających – możliwość bezpośrednich spotkań ze specjalistami i zebrania informacji u samego źródła. Najnowsza edycja, już XXII, odbędzie się 1 – 4 marca.
Siłą targów AUTOMATICON jest przede wszystkim liczba wystawców, w tym udział największych, znaczących firm w branży. W poprzedniej edycji uczestniczyło 316 wystawców reprezentujących 740 firm, zajmujących 10 800 m2 powierzchni zlokalizowanej w nowoczesnym Warszawskim Centrum Expo XXI. Targi odwiedziło wówczas 11 tys. osób. Tym razem organizatorzy spodziewają się jeszcze większego zainteresowania, zarówno ze strony wystawców, jak i zwiedzających. Dla zwiększenia atrakcyjności zadbano nawet o przeprowadzenie trzydniowych, pierwszych w historii, mistrzostw Polski… w lutowaniu.
Długa lista tematów
Organizatorzy targów starają się ukazać jak najszersze spektrum urządzeń, systemów i rozwiązań związanych z branżą automatyki przemysłowej. Zakres tematyczny jest więc niezwykle szeroki i obejmuje pokaźną listę. Są na niej: aparatura kontrolno-pomiarowa i elementy automatyki, automatyzacja, robotyzacja, napędy, pompy, zawory, armatura pomocnicza i osprzęt do pomp, zaworów i rurociągów, elektronika przemysłowa, laboratoryjna aparatura pomiarowa do celów przemysłowych, naukowych i dydaktycznych, elementy hydrauliki i pneumatyki siłowej, projektowanie i usługi konsultingowe, narzędzia, przyrządy i aparatura do montażu oraz serwisu urządzeń i systemów automatyki, a także pomp, armatury i rurociągów przemysłowych.
Bogata oferta seminariów
W powszechnej opinii AUTOMATICON jest najlepszym miejscem do zdobycia cennych informacji dla projektantów i integratorów systemów. Ważną rolę odgrywają tu seminaria, odbywające się równolegle w Centrum EXPO, w czterech salach.
W tym roku będzie można posłuchać m.in. o profesjonalnej telemetrii GSM/GPRS i zdalnej lokalizacji GPS; skutecznym oszczędzaniu energii w obiektach przemysłowych dzięki zastosowaniu nowoczesnego oświetlenia LED z automatyką sterującą; praktycznych przykładach integracji rozproszonych stacji I/O u-remote w sieciach komunikacyjnych Profibus i Profinet; ; wizji Przemysłu 4.0 w Polsce i robotach współpracujących z ludźmi; badaniach konstruktorskich urządzeń w zakresie EMC; robotyzacji spawania i cięcia na przykładzie wdrożeń; środowisku projektowania systemów automatyki MATLAB i Simulink; systemach sterowania PLC; innowacyjnych rozwiązaniach w nowoczesnych aplikacjach napędowych; rozwiązaniach Motion Control, czy też o projektowaniu układów bezpieczeństwa oraz audytach dostosowania maszyn do aktualnych wymagań przepisów bezpieczeństwa.
To oczywiście tylko niektóre wybrane tematy. Warto zapoznać się zawczasu z całą ofertą seminariów, tworzącswój własny program obecności na targach.
Od nowości rozboli głowa!
Jak to zwykle bywa, również w tym roku zapowiedziano prezentację wielu nowości. Nie sposób wymienić ich wszystkich, ale warto podać trochę przykładów, które sprawią, że od samego czytania nabierzemy apetytu na wizytę na targach. I tak… Siemens pokaże SIMATIC S7-1500 – nowe kompaktowe sterowniki PLC o dużej wydajności i niewielkich gabarytach. ZACH METALCHEM z Gliwic – ML 120, czyli przepływomierz masowy/regulator przepływu Coriolisa firmy Bronkhorst High-Tech o najniższym zakresie na świecie (50 mg/h), przeznaczony do pomiarów bardzo małych przepływów dowolnych cieczy i gazów. Firma C&C Partners zaprezentuje kompaktowe kamery monochromatyczne serii MAKO-U firmy Allied Vision z interfejsem USB 3.0 i bardzo szybkimi sensorami oraz Gocator serii 3100 – pierwszą serię z rodziny inteligentnych głowic skanujących firmy LMI Technologies, umożliwiającą pozyskanie chmury punktów 3D metodą projekcji prążków.
Na stanowisku Telco Poland znajdziemy m.in. zaawansowane systemy pomiarowych kurtyn świetlnych Serii SS 02 do zastosowań przemysłowych. BIALL pokaże gamę robotów lutowniczych QUICK. Mitsubishi Electric Europe – oczekiwanego przez użytkowników MELFA Robot RV-35F/RV-50F/RV-70FZ o udźwigu do 70 kg. Nową generację kamer inteligentnych In-Sight Micro (In-Sight 8000) firmy Cognex zaprezentuje firma Eltron. A w związku z wejściem w życie ustawy o OZE, sprzyjającej budowie niewielkich, przydomowych elektrowni fotowoltaicznych, LAPP KABEL zarekomenduje najnowszy przewód solarny ÖLFLEX® SOLAR XLR WP (jednożyłowe przewody solarne w podwójnej izolacji usieciowanej elektronowo i zmniejszonej średnicy zewnętrznej).
National Instruments Poland zjawi się w Warszawie z NI VirtualBench VB-8034, czyli pięcioma przyrządami laboratoryjnymi w jednym oraz najnowszą wersją oprogramowania LabVIEW 2015, uzupełnioną o funkcje zwiększające szybkość środowiska i ulepszone narzędzia do debugowania aplikacji, umożliwiające sprawniejszą interakcję ze sprzętem kontrolno-pomiarowym. Eldar podpisał umowę dystrybucyjną z tajwańskim LITE-ON Industrial Automation i w tym roku prezentuje na naszym rynku nowe falowniki. Firma TEWA z kolei promuje Temperature Sensors, serię czujników temperatury TT0, zaprojektowaną do pracy w trudnych warunkach środowiskowych, takich jak duża wilgotność czy częsty proces zamrażania i rozmrażania.
Targowymi nowościami będą również: wielokanałowe mierniki i regulatory serii ProSens czy też regulator PID PUR-94 z dwiema pętlami sterującymi (grzanie/chłodzenie), opcją auto-tuning oraz elementami sterowania rozmytego typu Fuzzy-Logic (firma Simex), terminal wagowy serii PUE 5 (firma RADWAG), rejestrator JUMO LOGOSCREEN 600 wyposażony w ekran dotykowy i interfejs użytkownika z ikonami graficznymi (firma JUMO), seria przemienników częstotliwości i500 o zakresie mocy 0,25–110 kW (firma Lenze Polska), wielokanałowy rejestrator elektroniczny DL-7 o budowie modułowej (Metronic AKP), nowe linie Astraada – w tym kompaktowe i modułowe sterowniki PLC (firmy ASTOR), ręczne czytniki kodów kreskowych, 2D i DPM (firmy Balluff), głowicę odczytująco-zapisującą UHF – F192, z możliwością odczytu-zapisu do 6 m i serię R100 – nową generację czujników fotoelektrycznych (firma Pepperl+Fuchs).
Oczywiście AUTOMATICON to nie tylko oglądanie tego wszystkiego „przez szybkę”, ale przede wszystkim wiele prezentacji sprzętu i produktów na żywo. Warto skorzystać z okazji ujrzenia ich w działaniu, bo nie zawsze jest to możliwe na co dzień, nawet w siedzibie producenta lub dostawcy.
Wygląda na to, że tegoroczny AUTOMATICON zapowiada się naprawdę znakomicie!
Autor: Bohdan Szafrański