ABB zmienia kolor swoich robotów [WIDEO HD]

W 1974 roku ABB przedstawiło pierwszego w całości elektrycznego robota przemysłowego sterowanego mikroprocesorem. Przez ostatnie 40 lat roboty przemysłowe zmieniły się diametralnie, są coraz bardziej ulepszane, wyposażane w innowacyjne rozwiązania, mające na celu usprawniać ich pracę. Również oferta produktowa ABB w zakresie robotyki przez te 40 lat ulegała zmianom, a tak naprawdę jedyna rzecz, jaka pozostała niezmienna od początku robotów ABB to ich robotów.
W chwili, w której ABB przedstawiło pierwszego robota przemysłowego, kolor pomarańczowy wydawał się najbardziej odpowiedni dla bezpieczeństwa. Ważne było, aby ludzie pracujący w otoczeniu robotów nieustannie pamiętali o sile sprzętu, jaki znajduje się w ich otoczeniu.
Jednak czasy się zmieniły, a wraz z nimi również ABB zmieniło się, jako firma.
Wkraczamy obecnie w nową erę robotyki. Taką, w której współpraca człowieka z robotem jest codziennością. Ostatnie ulepszenia w oprogramowaniu oraz sprzęcie pozwoliły na stworzenie robotów, które mogą bezpiecznie pracować razem z ludźmi. W przeszłości, kolor pomarańczowy miał za zadanie przypominać o zachowaniu bezpiecznej odległości od robota, ale dzisiejsze roboty zapewniają bezpieczeństwo dla człowieka i kolor nie musi już pełnić roli ostrzegawczej.
###NEWS_VIDEO_1###
Dlaczego nowy kolor?
W ciągu tych 40-stu lat ABB zmieniło się, jako firma. Obecnie firma dostarcza kompletne globalne rozwiązania, a dodatkowo, jako marka ma silną pozycję na całym świecie. Nowy design robotów oraz odświeżony kolor zapewniają łatwość identyfikacji produktów.
„Dzisiaj przedstawiamy nowy wygląd robotów, który jest bardziej nowoczesny i bardziej wpasowuje się w rozpoczynającą się erę współpracy robot-człowiek”, mówi Per Vegard Nerseth, szef ABB Robotics. „Ten nowy design określamy, jako dynamiczny, a zaprojektowany został między innymi w odniesieniu do tego, że ABB dostarcza efektywne rozwiązania dla dynamicznie zmieniającego się świata. Nowy wygląd to nie tylko unikalne kształty i forma, to także nowy kolor – biały grafit”.
Najlepszym zobrazowaniem tej zmiany jest jeden z najnowszych robotów IRB 6700. Nowe kształty oraz nowy kolor reprezentują zmianę, która od maja 2014 roku dotyczy już dostawy wszystkich robotów. Kolor pomarańczowy będzie dostępny, jako opcja darmowa do końca 2014 roku. Warto pamiętać również o tym, że klient niezmiennie będzie w stanie zamówić robota w dowolnym wybranym kolorze.