ABB zdobywa zamówienie na transformatory mocy w Polsce

  Koncern ABB otrzymał warte około 37 mln USD zamówienie od PSE S.A., krajowego operatora systemu przesyłowego, na dostawę 12 transformatorów mocy zaprojektowanych zgodnie z wysokimi wymaganiami Zamawiającego, w ramach inicjatywy wzmacniania polskiej sieci energetycznej.

  ABB ma uznane osiągnięcia na polskim rynku energetycznym, włączając w to znaczącą zainstalowaną bazę, obejmującą m.in. około 60 transformatorów mocy przekazanych do eksploatacji w ostatnich latach. „To zamówienie stanowi potwierdzenie naszej strategii penetracji rynku, jako że dostarczamy więcej urządzeń do naszych obecnych klientów” – powiedział Ulrich Spiesshofer, prezes Grupy ABB. „Zgodnie z naszym podejściem „w kraju dla kraju”, transformatory zostaną wyprodukowane w Polsce, gdzie posiadamy obszerną bazę wytwórczą”.

  ABB jest odpowiedzialna za projekt, dostawę, instalację oraz przekazanie do eksploatacji transformatorów o mocach w przedziale 275-500 MVA oraz masie dochodzącej do 360 ton. Transformatory zostaną zainstalowane na 11 stacjach elektroenergetycznych w różnych częściach kraju. Niektóre z tych stacji są nowe, inne natomiast przechodzą modernizację. Dostawy są planowane na lata 2014-2017.

  „Produkowane w zakładzie ABB w Łodzi transformatory wnoszą znaczący wkład w modernizację polskiej sieci energetycznej. Nasze urządzenia zwiększają niezawodność sieci oraz bezpieczeństwo energetyczne, charakteryzują się niskim poziomem hałasu w trakcie pracy, a także zmniejszonymi stratami jałowymi i obciążeniowymi. Cieszymy się, że w procesie modernizacji sieci PSE S.A. zwraca również uwagę na energooszczędność i wpływ urządzeń na środowisko naturalne – te dwa aspekty są bardzo ważne w naszej technologii” – mówi Pawel Łojszczyk prezes ABB Sp. z o.o.

  Transformatory mocy dostosowują poziomy napięcia na wszystkich etapach energetycznego łańcucha wartości. Działanie to obejmuje podwyższenie napięcia z poziomu napięcia generatora, aby zmniejszyć straty podczas przesyłu na duże odległości, oraz obniżanie napięcia do bezpiecznych i dających się kontrolować poziomów przed etapem dystrybucji energii elektrycznej do gospodarstw domowych, fabryk i biur.

  Transformatory są integralnymi elementami sieci elektrycznej oraz kluczowymi urządzeniami dla wydajnego i bezpiecznego przetwarzania elektryczności w ramach różnorodnych systemów napięcia. Portfolio transformatorów ABB obejmuje transformatory mocy o napięciu do 1200 kV, suche i olejowe transformatory rozdzielcze, transformatory przeznaczone do specjalnych aplikacji oraz trakcyjne, jak również dedykowane usługi i komponenty.