ABB wygrało kontrakt w Polsce o wartości 190 milionów dolarów

7 kwietnia 2004 r.

Zurich, Szwajcaria, styczeń 2004 r.- ABB, firma będąca liderem w technologiach związanych z energetyką i automatyką informuje, że został właśnie podpisany kontrakt o wartości 190 milionów dolarów z polskim inwestorem EuroPol Gazem oraz Generalnym Wykonawcą rurociągu, Bartimpexem na wykonanie dwóch stacji kompresorowych gazu na rurociągu gazu naturalnego Jamal- Europa.

ABB wybuduje w systemie „pod klucz" dwie stacje kompresorowe gazu w pobliżu polskich miast Ciechanów i Szamotuły, łączące w sobie po trzy 25 MW jednostki turbo-kompresorowe.
Kontrakt zawiera także dostawy komponentów ABB, systemów : sterowania, automatyki i zasilania w energię elektryczną oraz kompleksowe zarządzanie projektem obejmujące : projektowanie, zakupy urządzeń, montaż urządzeń i systemów, uruchomienia i odbiory. ABB dostarczy otwarty system kontroli – Industrial IT obsługujący na każdej stacji kompresorowej około 2000 sygnałów wejść/ wyjść oraz wszystkie funkcje sterowania.
„Ten projekt demonstruje wspaniałą kompozycję naszej fachowości zarówno w elementach automatyki jak i obsłudze procesów występujących w sektorze nafty i gazu." Powiedział Dinesh Paliwal,szef Dywizji Automatyki ABB.
„Jesteśmy zadowoleni , że możemy odgrywać kluczową rolę w tym ważnym połączeniu, spełniającym europejskie potrzeby w zakresie energii."

Rurociąg tranzytowy Jamal – Europa rozciąga się przez 4000 km, łącząc bogate złoża naturalnego gazu, zalegające na rosyjskim Półwyspie Jamalskim z zachodnią Europą.

Dwie wcześniej wybudowane przez ABB w polskiej części rurociągu stacje kompresorowe, działają już trzy lata. Bieżąca inwestycja w nowe tłocznie pomoże zwiększyć roczną wydajność rurociągu z bieżącej, wynoszącej 20 miliardów m3 gazu do spodziewanej ok. 33 miliardy m3.
Budowa dwóch nowych tłoczni rozpocznie się na początku tego roku, a jej zakończenie jest planowane na połowę 2005 roku.