ABB i IBM nawiązują współpracę w zakresie sztucznej inteligencji dla przemysłu

  Połączenie platformy ABB Ability i systemu IBM Watson przyniesie klientom nadzwyczajne korzyści.
  ABB i IBM ogłosiły nawiązanie strategicznej współpracy, która połączy wiodącą w branży ofertę z zakresu rozwiązań cyfrowych — ABB Ability — i zdolności poznawcze internetu rzeczy IBM Watson, otwierając nowe możliwości przed klientami z sektorów użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury.
  Klienci skorzystają z dogłębnej wiedzy ABB i jej szerokiej oferty cyfrowych rozwiązań w połączeniu z doświadczeniem IBM w obszarze sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i różnych sektorów rynku. Pierwsze dwa wspólne rozwiązania przemysłowe oparte na platformie ABB Ability i systemie Watson pozwolą ocenić i zinterpretować w czasie rzeczywistym zdarzenia zachodzące w fabryce oraz sieciach inteligentnych.
  – Nawiązanie współpracy między ABB i IBM wyznacza nową granicę w technologiach dla przemysłu. Oznacza to wyjście poza obecnie połączone systemy, które tylko gromadzą dane, i stworzenie takich operacji przemysłowych i maszyn, które wykorzystują dane do wykrywania, analizowania, optymalizowania i podejmowania działań wydłużających działanie systemów, przyspieszających pracę i przynoszących dodatkowe zyski dla klientówprzemysłowych – powiedział prezes Grupy ABB Ulrich Spiesshofer. – Posiadając bazę 70 milionów urządzeń połączonych z siecią, 70 tysięcy cyfrowych systemów sterowania oraz 6 tysięcy rozwiązań z zakresu oprogramowania dla przedsiębiorstw, ABB jest godnym zaufania liderem w sektorze przemysłowym, który posiada czterdziestoletnie doświadczenie w tworzeniu cyfrowych rozwiązań dla klientów. IBM jest liderem w sektorze sztucznej inteligencji i informatyki kognitywnej. Obie firmy wspólnie opracują potężne rozwiązania, które pozwolą klientom czerpać korzyści z czwartej rewolucji przemysłowej.
  Nowy pakiet przełomowych rozwiązań
  Nowy pakiet przełomowych rozwiązań opracowanych przez ABB i IBM pomoże firmom rozwiązać w zupełnie nowy sposób niektóre z najważniejszych branżowych problemów, na przykład usprawnić kontrolę jakości, skrócić czas przestojów i zwiększyć szybkość oraz opłacalność procesów przemysłowych. Te rozwiązania wyjdą poza obecnie połączone systemy, zastępując je kognitywnymi maszynami wykorzystującymi dane, aby rozumieć, wykrywać, uzasadniać i podejmować działania wspierające pracowników przemysłowych, co pozwoli na wyeliminowanie niewydajnych procesów i zbytecznych zadań.
  – Ten ważny projekt współpracy z firmą ABB pozwoli nam jeszcze lepiej wykorzystać system Watson w zastosowaniach przemysłowych: od produkcji po zakłady użyteczności publicznej, transport i wiele innych sektorów – powiedziała Ginni Rometty, prezes IBM. – Dane generowane przez produkty, urządzenia i systemy firm przemysłowych są obietnicą postępu technologicznego, wydajności i bezpieczeństwa. Tylko dzięki rozbudowanym funkcjom poznawczym systemu Watson i dostosowaniu naszej platformy do potrzeb różnych sektorów przemysłu możemy odnieść korzyści z tych nowych możliwości. Razem z firmą ABB rozpoczniemy nową erę przemysłową.
  Dane uzyskiwane w czasie rzeczywistym w fabrykach
  ABB i IBM wykorzystają sztuczną inteligencję systemu Watson, by pomóc w wykrywaniu usterek za pomocą pozyskiwanych w czasie rzeczywistym przez system ABB zdjęć z produkcji i analizowania ich w systemie IBM Watson. Wcześniej tego typu kontrole jakości były przeprowadzane ręcznie, co często przebiegało powoli i było obarczone ryzykiem błędu. Dzięki poznawczym możliwościom systemu Watson wykorzystywanym w fabrykach w połączeniu z technologią automatyki przemysłowej ABB firmy będą mogły zwiększyć produkcję przy lepszej dokładności i zgodności. W czasie procesu produkcji na linii rozwiązanie ostrzeże wytwórcę o krytycznych wadach — niewidocznych ludzkim okiem — decydujących o jakości montażu końcowego. Dzięki temu eksperci ds. kontroli jakości będą w stanie szybciej zareagować. Łatwiejsze wykrywanie usterek będzie miało wpływ na całą linię produkcyjną i przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności firmy, zapobiegając jednocześnie kosztownym wycofaniom produktu, odbijającym się też na reputacji przedsiębiorstwa.
  Dane uzyskiwane w czasie rzeczywistym w inteligentnych sieciach elektroenergetycznych
  ABB i IBM wykorzystają również możliwości systemu Watson do przewidywania wzorców dostaw dla energetyki wytwórczej i popytu na podstawie danych historycznych i pogodowych. Pomoże to zakładom użyteczności publicznej, które zmagają się z coraz bardziej skomplikowanym systemem energetycznym, wykorzystującym zarówno tradycyjne, jak i odnawialne źródła energii, w optymalizacji działań i konserwacji istniejących inteligentnych sieci. Prognozy dotyczące temperatury, nasłonecznienia i prędkości wiatru będą wykorzystywane do przewidywania zapotrzebowania na energię, co pomoże dostawcom optymalnie zarządzać obciążeniem oraz ustalać ceny na bieżąco.
  Źródło: ABB