ABB ? ekspansja na Chiny

17 listopada 2004 r.

ABB, gigant w dziedzinie technologii energetyki i automatyki, ogłosił plany potężnej ekspansji swoich działań w Chinach. Zapowiedział też, że kraj ten może się stać jednym z najważniejszych rynków grupy ABB.

ABB zamierza podwoić sprzedaż w tym kraju do 4 miliardów dolarów amerykańskich do roku 2008, jak poinformował prezes ABB, Jurgen Dormann.

Szwajcarska grupa, która zatrudnia 4000 ludzi w Wielkiej Brytanii, obecnie ma już 7000 pracowników w Chinach. Chiny są trzecim pod względem wielkości rynkiem ABB, po Stanach Zjednoczonych Niemczech. Według Dormanna grupa oczekuje, że co najmniej do 2008 roku wzrost utrzyma się na poziomie 20% rocznie. Według jego oczekiwań w ciągu najbliższych 5 lat Chiny staną się drugim lub nawet pierwszym, pod względem wielkości, rynkiem ABB.

Grupa zainwestowała do tej pory 600 milionów dolarów w Chinach i zamierza zainwestować kolejne 100 milionów do roku 2008 w uruchomienie nowych linii produkcyjnych i fabryk. Dormann podkreślił, że ważną częścią strategii ABB będzie migracja kosztów. ABB powołało specjalny zespół, który skupuje materiały na miejscu i następnie wykorzystuje je do budowy kompletnych linii produkcyjnych, zamiast sprowadzać poszczególne komponenty z Europy.