71 mln zł ma kosztować budowa parku technologicznego w Olsztynie

  71 mln zł będzie kosztować budowa i uruchomienie parku naukowo-technologicznego w Olsztynie. Dzięki inwestycji firmy, które wykorzystują nowoczesne technologie, mają zyskać warunki sprzyjające podejmowaniu działalności gospodarczej.

  Dofinansowanie inwestycji z unijnego Programu Rozwój Polski Wschodniej wynosi 58 mln zł. W środę wmurowano akt erekcyjny pod budowę parku, która zakończy się w grudniu 2013 r.

  Jak powiedział prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, celem przedsięwzięcia jest stworzenie firmom dogodnych warunków do inwestowania, by wyniki badań naukowych przekształcać w innowacje technologiczne.

  Inwestycja obejmuje budowę sześciu nowoczesnych budynków biurowych i laboratoryjnych wraz z niezbędną infrastrukturą. Przedsiębiorcy będą mogli wydzierżawić 100 lokali biurowych albo laboratoryjnych, skorzystać z usług doradczych, uzyskać wsparcie finansowe, w tym z funduszy unijnych. Będą mogli także wynająć sale konferencyjne, wystawiennicze i promocyjne. Park zapewni im sieć internetową i telekomunikacyjną oraz promocję.

  W parku będzie inkubator przedsiębiorczości dla firm rozpoczynających działalność, które dostaną preferencyjne warunki dzierżawy pomieszczeń i korzystania z usług doradczych.

  W powstających laboratoriach parku mieścić się będzie centrum satelitarnego pozycjonowania i nawigacji, z pomocy którego będą mogły korzystać firmy geodezyjne, transportowe czy użyteczności publicznej z Warmii i Mazur.

  Powstanie także centrum propagacji fal radiowych w jonosferze. Zgromadzone tam informacje posłużą do prowadzenia serwisu pogody kosmicznej, który będzie dostarczał ostrzeżeń dotyczących zaburzeń w radiokomunikacji oraz w nawigacji i pozycjonowaniu satelitarnym (GPS) na Warmii i Mazurach.