6 trendów dla przyszłości robotyzacji okiem ekspertów MiR

Pierwszym trendem, który MiR przewiduje na przyszłość jest ekspansja flot AMR. Coraz więcej firm, które rozpoczęły już automatyzację swoich zakładów, rozszerzą swoją gamę robotów od pojedynczych sztuk po złożone floty autonomicznych robotów mobilnych, co spowoduje rozwój rynku o 50%. Według danych Eurofund, 39% przedsiębiorstw produkcyjnych w Europie Wschodniej cierpi na niedobór siły roboczej, dlatego też producenci będą inwestowali w automatyzację, aby korzystać z kompetencji pracowników przy zadaniach o wyższej wartości dla firmy niż proste przenoszenie komponentów na linii produkcyjnej. 

Kolejnym przewidywanym trendem jest osiągnięcie wyższego poziomu zautomatyzowanej konserwacji. Dzięki nowemu oprogramowaniu, roboty AMR mogą przeprowadzać konserwację predykcyjną podczas ładowania, co zapobiega kosztownym i czasochłonnym naprawom, podczas których muszą być wyłączone na długi czas. Dodatkowo możliwość przygotowania raportów utrzymaniowych przez samego robota pozwala kierownictwu zaplanować strategię konserwacji i napraw, unikając w ten sposób niespodziewanych awarii.

Bardzo prawdopodobnym game-changerem dla branży robotyki będzie rozpowszechniona sieć 5G, która przy lepszej infrastrukturze IT umożliwi firmom efektywne wdrażanie i zarządzanie dziesiątkami, a nawet setkami robotów. 5G oferuje niezawodną i ultraszybką łączność szerokopasmową, zapewniając stabilność wdrożeń wielu robotów i ich niezawodne działanie. Technologia 5G została stworzona z myślą o szybszej i dokładniejszej transmisji jeszcze większej ilości danych, dzięki czemu przy jej wykorzystaniu w zakładach poprawi się również wydajność autonomicznych robotów mobilnych. Będą one np. podejmowały szybsze i bardziej precyzyjne decyzje dot. wyboru tras po fabryce. 

Wzrost liczby AMR pochodzących od różnych dostawców i funkcjonujących w jednym zakładzie pracy tworzy zapotrzebowanie na niezawodne oprogramowanie do zarządzania całą flotą robotów. Dlatego też Mobile Industrial Robots uważa interoperacyjność za kolejną istotną część automatyki przyszłości. Chociaż roboty MiR za sprawą swojego otwartego interfejsu są zdolne do integracji z systemami zarządzania flotą innych firm, to oprogramowanie MiR Fleet wciąż przez najbliższe kilka lat będzie najlepszym rozwiązaniem, aby zapewnić jak najwyższą wydajność robotów AMR.

Piątym przewidywanym trendem w przyszłości będzie wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) na większą skalę, która uwydatni moc oprogramowania wbudowanego w urządzenia AMR. Obecnie zaawansowane autonomiczne roboty mobilne wykorzystują sztuczną inteligencję, by identyfikować obiekty z większą precyzją i by móc informować o swoich trasach w celu bezpiecznego manewrowania w zatłoczonych środowiskach, przy niskim zużyciu energii. W przyszłości, dzięki AI, roboty AMR będą w stanie nauczyć się wykonywać zadania, które wcześniej były trudne lub niemożliwe do realizacji bez kosztownego i czasochłonnego kodowania. Oprócz tego nadal doskonalone będzie autonomiczne zachowanie robotów AMR.

Ostatnim trendem obserwowanym przez ekspertów MiR jest zacieranie się różnic między autonomicznymi robotami mobilnymi a innymi zautomatyzowanymi rozwiązaniami. Coraz większa wiedza na temat AMR skutkuje nowymi zastosowaniami, np. połączeniem AMR i cobotów lub opracowaniem nowych systemów, czy współpracujących ze sobą urządzeń. Dzięki spersonalizowanemu rozwiązaniu producenci mogą stworzyć w pełni zautomatyzowaną siłę roboczą, która może wspierać produkcję tam, gdzie pracownik jest aktualnie niedostępny.


Autor: Jesper Sonne Thimsen, Dyrektor Sprzedaży MiR na Europę środkowo-Wschodnią