50, 25, 10 lat temu

Marzec 1955 – Maszyna sterowana taśmą haftuje lepiej niż babcia

Eksperci do spraw przetwarzania danych z firmy AIEE zostali ostatnio poproszeni o zwrócenie uwagi na uprawianą przez kobiety sztukę haftowania.

Podczas dorocznego zimowego spotkania w Nowym Jorku Louis Casper opisał prototyp sterowanej taśmą maszyny do haftowania, opracowanej przez firmę Electrotext Corp. Casper przepowiedział: ? Inżynierowie od telegrafii mogą zyskać na rozszerzeniu dotychczasowych zainteresowań i zrozumieć nowe zastosowanie sygnałów do sterowania maszynami w przemyśle tekstylnym.

Maszyna do haftowania firmy Electrotext, oparta na dziurkowanej taśmie, jest w stanie wykonać 500 szwów na igłę w ciągu minuty. Trudno oszacować ile zręcznych babcinych rąk byłoby potrzebnych do osiągnięcia takiego rezultatu. Ponadto kolor, kierunek oraz długość każdego szwu można ustawić poprzez regulację przerw pomiędzy igłami.

Casper wierzy, że, jak to określił, ?zręczny gang? maszyn do haftowania może wykonać pętelki wzorów, a nawet wypełniać kształty pojedynczymi kolorami.

W numerze znajdują się również doniesienia o tym, że: ze sto definicji słowa ?automatyzacja? oraz tyleż samo koncepcji dotyczących wpływu automatyzacji na społeczeństwo zostało zgłoszonych podczas zjazdu klubu nowojorskich absolwentów MIT, którzy domagali się od dwóch ze swoich byłych nauczycieli odpowiedzi na pytania, jak z tą automatyzacją naprawdę jest.

 

Sierpień 1979 – Projekt Proway

Pewnego dnia inżynier-automatyk będzie mógł wybrać dowolny komputer, różne rodzaje sterowników, serwomotorów oraz oprzyrządowanie pochodzące od kilku producentów. Połączy je w całość i umieści w standardowej sieci komunikacyjnej. Sieć ta zostanie oparta na skrętkach dwużyłowych, kablach koncentrycznych lub nawet na światłowodach. Nie nastąpi to jutro, ani nawet w przyszłym roku, ale grupa robocza Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej (International Electrotechnical Commission ? IEC) oraz zlokalizowane w różnych krajach komitety, będące jej częścią, obiecują, że ten właśnie dzień może okazać się bliski. Stanie się tak, ponieważ trwają prace nad projektem Proway ? zajmującym się opracowaniem infostrady Process Data Highway.

Proway to proponowany system komunikacyjny pomiędzy urządzeniami składającymi się na rozproszonysystem sterowania. Kiedy specyfikacje o coraz bardziej zaostrzonych wymaganiach trafiają z rąk komitetów na biurka projektantów, urządzenia różnych producentów ? Beckman i Honeywell, Taylor oraz Foxboro ? zostaną podłączane do tej samej infostrady i będą komunikowały się ze sobą.

 

Sierpień 1994 – Nowości w trendach rynkowych

Przeprowadzone ostatnio badania przewidują wzrost sprzedaży oprzyrządowania do sterowania procesami oraz przemysłowych układów sterowania zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na świecie. Według stowarzyszenia Automated Imaging Association sprzedaż na świecie może wzrosnąć od 745 milionów USD w roku 1993 do 1,3 miliarda w roku 1998.

Dopasowywanie sygnałów staje się przetwarzaniem sygnałów I/O ? SMT oraz ASIC eliminują potrzebę dopasowywania sygnałów w postaci odrębnej, funkcji pośredniej. Sygnały rozdzielane oraz sygnały sieciowe ewoluują w kierunku przetwarzania I/O. Zintegrowane systemy oparte na tym właśnie podejściu powinny wprowadzić niezależność użytkowników od komputera głównego, poprawić tolerancję na błędy, zwiększyć odporność na uszkodzenia oraz uprościć instalację okablowania.

Weryfikacja danych pochodzących od ?inteligentnych czujników? ? Inteligentne czujniki są obecnie w stanie wykonywać autodiagnostykę, ale w jaki sposób zintegrować komunikaty o błędach w całość systemu sterowania? Manus Henry z uniwersytetu w Oxfordzie (Anglia) argumentuje, że niezbędny jest standard do opisywania wiarygodno?ci danych pochodzących od czujników. Przedstawia on propozycję takiego właśnie standardu w projekcie dotyczącym weryfikacji czujników ? Sensor Validation (SEVA).