5-calowe tablety Panasonic Toughpad z certyfikatem ATEX

Panasonic zapowiedział wprowadzenie nowych wersji wzmocnionych 5-calowych tabletów Toughpad FZ-E1 oraz FZ-X1. Urządzenia zostały dostosowane do unijnej normy ATEX, by mogły być wykorzystywane w strefach zagrożonych wybuchem. Zaprezentowane modele zostały stworzone z myślą o przemyśle wydobywczym, rafineriach, zakładach chemicznych czy farmaceutycznych.
Objęcie urządzeń Panasonic Toughpad certyfikatem ATEX oznacza, że spełniają one wymagania unijnej dyrektywy ATEX i mogą być wykorzystywane w strefach zagrożonych wybuchem. Oba tablety Toughpad FZ-E1 i FZ-X1 zostały zaklasyfikowane do pracy w drugiej strefie zagrożeń, w których może pojawić się niebezpieczeństwo wybuchu, związane z obecnością takich substancji, jak aldehyd octowy, benzyna czy etylen*. Nowe wersje urządzeń odróżniać będzie od standardowych żółta ramka oraz specjalnie zaprojektowane skórzane etui. Oprócz tego certyfikowane modele wyposażono w filtr antystatyczny, zaś zintegrowany czytnik kodów kreskowych został zabezpieczony obudową.
5-calowe Toughpady FZ-E1 i FZ-X1 łączą w sobie funkcjonalność tabletów i smartfonów, oferując przy tym funkcję czytnika kodów kreskowych 1D/2D. Urządzenia dają możliwość bezpiecznego sporządzania notatek przy użyciu notesu elektronicznego PDA, a także prowadzenia komunikacji z każdego miejsca za pomocą połączeń głosowych oraz poczty email. Dzięki temu możliwe jest ciągłe przekazywanie informacji i raportowanie stanu procesów przemysłowych. Z kolei wbudowany aparat pozwala w prosty sposób sporządzać dokumentację zdjęciową lub wideo, przydatną szczególnie w nagłych sytuacjach.
Modele Panasonic Toughpad FZ-E1 i FZ-X1 działają odpowiednio w oparciu o system operacyjny Windows Embedded 8.1 Handheld oraz Android 4.2.2. Urządzenia z łatwością mogą obsługiwać zaawansowane aplikacje mobilne za sprawą wydajnego czterordzeniowego procesora Qualcomm? SnapdragonTM, 2 GB pamięci RAM i 32 GB pamięci flash. Dodatkowo, aby sprostać najbardziej wymagającym warunkom pracy terenowej, Panasonic wyposażył oba tablety w ekran dotykowy HD z powłoką antyrefleksyjną, który obsługuje do 10 punktów jednocześnie i umożliwia pracę nawet w grubych rękawicach. Oprócz tego wyświetlacz posiada funkcję reagowania na deszcz, dzięki czemu z tabletów można korzystać również podczas intensywnych opadów.
Stałą łączność zapewnia użytkownikom funkcja transmisji danych i połączeń głosowych 4G LTE/3G.

W standardowym wyposażeniu obu modeli znajdują się także zintegrowaneporty Micro USB, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, technologia NFC i Bluetooth 4.0. Ponadto urządzenia oferują zintegrowany moduł GPS, wskazujący lokalizację z dokładnością do 2?4 metrów, co szczególnie docenią pracownicy terenowi potrzebujący precyzyjnej nawigacji w swoich pojazdach. Możliwość sporządzania dokumentacji fotograficznej i wideo umożliwia kamera tylna 8 MP z autofocusem i lampą LED, a także kamera przednia 1.3 MP. Z kolei za dobrą jakość komunikacji głosowej, nawet przy wysokim hałasie, odpowiadają 3 mikrofony z funkcją redukcji szumów i 2 głośniki przednie osiągające dźwięk na maksymalnym poziomie 100 dB.
Wydajność tablety Panasonic zawdzięczają między innymi baterii o pojemności 6,200 mAh, która może pracować do 14 godzin**. Jest ona jednocześnie wyposażona w funkcję szybkiego ładowania, co pozwala doładować ją w 50 proc. w ciągu 1 godziny, podczas gdy pełne ładowanie zajmuje około 3 godzin***.  W połączeniu z funkcją Hot Swap, umożliwiającą wymianę baterii bez konieczności wyłączania urządzenia, oznacza to praktycznie nieograniczony czas korzystania z tabletu. Natomiast pojedyncza bateria jest w stanie zapewnić około 1000 godzin pracy w trybie czuwania lub 23 godziny rozmów.
Zarówno model Toughpad FZ-E1, jak i FZ-X1 należą do najmocniejszych urządzeń Panasonic klasy fully rugged. Wyróżniają się stopniem ochrony IP54, wytrzymują upadek z wysokości do 1 m i mogą sprawnie funkcjonować w temperaturach od -20° C do +40° C.
? Dzięki certyfikacji ATEX, Toughpady Panasonic pozwalają użytkownikom pracującym w niebezpiecznych warunkach korzystać z najbardziej zaawansowanych technologii i osiągać podobny poziom wydajności co pracownicy innych, mniej wymagających sektorów ? mówi Jan Kaempfer, General Manager of European Marketing w Panasonic Computer Product Solutions. ? Co więcej, udało nam się utrzymać funkcjonalność oraz wytrzymałość modeli, z której znane są produkty Panasonic Toughpad, dzięki czemu pracownik może korzystać z jednego, kompleksowego urządzenia zarówno podczas pracy w terenie, jak i w zakładzie ? dodaje Jan Kaempfer.
Tablety Panasonic Toughpad FZ-E1 i FZ-X1 wejdą na polski rynek pod koniec września br. i będą objęte
3-letnią gwarancją.
Więcej informacji na temat wzmocnionych urządzeń Panasonic Toughbook i Toughpad można znaleźć na stronie: http://business.panasonic.pl.


* ATEX Ex nA IIB T4 Gc nC. Strefa 2 wymaga wykorzystania skórzanego etui ? ładowanie, wymiana baterii i wykorzystanie niektórych połączeń (kabla USB / stacji dokującej / słuchawek / wejścia słuchawkowego jack) nie jest możliwe.
** Warunki pomiaru czasu pracy baterii: bezprzewodowa sieć LAN włączona, stały dostęp do serwera w trakcie przeglądania stron WWW, przewijanie co sekundę; zmiana strony co 30 sekund, pobieranie danych co 30 sekund.
*** Czas ładowania baterii różni się pomiędzy modelem FZ-E1 oraz FZ-X1. Więcej informacji znajduje się w specyfikacji technicznej dostępnej na stronie internetowej producenta.