25 lat istnienia firmy B&R Industrie Elektronik

Początkowo był to lokalny dostawca systemów sterowania, dziś jest firmą o międzynarodowym zasięgu z kompletną ofertą produktów na potrzeby rynku automatyki przemysłowej. Obecnie B&R wykazuje sprzedaż na poziomie ponad 160 mln euro rocznie i ma ponad 85 biur w 50 krajach na całym świecie, w tym w Polsce, w Poznaniu.

Firma została założona przez dwóch austriackich inżynierów, Erwina Berneckera i Josepha Rainera w 1979 roku. Już rok później taśmę produkcyjną opuściły pierwsze linie produktów: wyspecjalizowane liczniki Unicount i sterowniki programowalne Unicontrol.

Rokiem przełomowym dla B&R jako dla specjalisty z dziedziny automatyki jest rok 1983, kiedy to na rynek wprowadzone zostają sterowniki Multicontrol z przetwarzaniem równoległym dla zadań krytycznych czasowo.

Od tego momentu firma nieprzerwanie inwestuje w badanie i rozwój nowych produktów.

Jako pierwsza na świecie oferuje programowalny terminal przemysłowy PROVIT, wprowadzając tym samym znaczne ułatwienia w złożonych procesach wizualizacji. Automation-Software? ? wielofunkcyjne oprogramowanie również wytycza nowe standardy w branży: po raz pierwszy języki programowania IEC61131-3 oraz ANSI C i Automation Basic są dostępne w jednym narzędziu. Nowe możliwości techniki napędowej reprezentuje wdrożona w 1999 roku generacja napędów ACOPOS, a paletę produktów, obok wydajnych sterowników programowalnych PLC i paneli operatorskich, uzupełnia rok później APROL ? kompletny system sterowania procesami.

W nowe tysiąclecie B&R wkroczył wyróżniony nagrodą RED DOT DESIGN za wzorcowy projekt przemysłowy w odniesieniu do systemu X67. Kolejne osiągnięcia tego millennium to chociażby upublicznienie ETHERNET Powerlink? ? pierwszej sieci czasu rzeczywistego na bazie standardowego Ethernet czy wprowadzanie na rynek Mobile Panel, przenośnego urządzenia operatorskiego, integrującego w sobie zarówno sterowanie jak i funkcje operatorskie i monitorujące.

Najnowsze osiągnięcia technologiczne firmy B&R będą prezentowane na targach SPS/IPC/DRIVES w Norymberdze w dniach 23-25.11.2004 w hali 7. na stoisku 306 i 214.