Page 2 - Dodatek-Integratorzy-2024-2025
P. 2
Integratorzy systemów automatyki 2024/2025
DODATEK SPECJALNY
Automation Group
Modernizacja systemu
obierania pomidorów
skrócenie przestojów i zwiększenie wydajności
• Efektywna modernizacja programowalnego sterownika logicznego (PLC) systemu obierania pomidorów oraz systemu kontroli nadzorczej i gromadzenia danych (SCADA) znacznie ograniczyła przestoje
i koszty, zwiększając kontrolę operacyjną i jakość produktu dla producenta żywności.
• Modernizacja polegała na przejściu na nowoczesny system sterowania EtherNet/IP i wdrożeniu nowego oprogramowania zapewniającego lepszą widoczność systemu i monitorowanie w czasie rzeczywistym, co doprowadziło do płynniejszego działania i konkurencyjności na rynku.
Znana rma produkująca żywność, specjalizująca się w przetwarzaniu pomidorów, stanęła przed poważnym wyzwaniem związanym z istniejącym systemem obierania. Sprzęt sterujący był przesta- rzały, co powodowało większe ryzyko przestojów,
ograniczone wsparcie w zakresie konserwacji oraz słabą wy- dajność sterowania i komunikacji w sieci sterowania. Firma musiała sprostać tym wyzwaniom i zwróciła się o wsparcie do Automation Group, spółki należącej do E Tech Group. Producent żywności wybrał Automation Group ze względu na ich udokumentowane doświadczenie i wiedzę w zakresie systemów sterowania, wspierając szybki i udany projekt auto- matyzacji.
Rozwiązanie
Klient potrzebował zmodernizować swój istniejący sprzęt pa- nelowy do nowoczesnego systemu sterowania EtherNet/IP.
Automation Group przeanalizowała istniejący system klienta i dostarczyła mu szczegółowy plan spełniający jego specy cz- ne potrzeby w zakresie modernizacji systemu. Modernizacja ta obejmowała konwersję programowalnego sterownika logicz- nego (PLC) na platformę Rockwell Automation ControlLogix przy użyciu środowiska programistycznego. Klient potrzebo- wał również wsparcia w podłączeniu platformy ControlLogix do nowej sieci sterowania EtherNet/IP, konwersji kilku prze- twornic częstotliwości Power ex z komunikacją EtherNet/IP oraz programowania interfejsów człowiek-maszyna (HMI) i oprogramowania do kontroli nadzorczej i gromadzenia da- nych (SCADA) w celu poprawy widoczności systemu i moni- torowania danych w czasie rzeczywistym. Automation Group wspierała modernizację systemu, retagując i remapując istnie- jącą logikę do nowego sprzętu sterowanego przez EtherNet/ IP. Interfejsy HMI i system SCADA zostały przeprojektowane i zaprogramowane, aby zapewnić operatorom klienta lepszą użyteczność i lepszy dostęp do krytycznych danych, co osta- tecznie zwiększyło ich wydajność operacyjną.
Wyniki
Projekt został ukończony zgodnie z harmonogramem, mini- malizując przestoje. Doprowadziło to do znacznych oszczęd- ności kosztów, ponieważ zredukowano liczbę awarii systemu. Poprawiona wydajność sterowania zapewniła płynniejszą pracę obieraczki do pomidorów, podnosząc jakość produktów klienta. Lepsza widoczność systemu umożliwiła podejmo- wanie decyzji w oparciu o dane i proaktywne rozwiązywanie problemów, zmniejszając ryzyko operacyjne i poprawiając wydajność. Ostatecznie projekt ten wsparł konkurencyjność producenta żywności na rynku dzięki bardziej nowoczesnemu systemowi sterowania.
Automation Group jest partnerem merytorycznym CFE Media and Technology n
:
2 III kwartał 2024
CONTROL ENGINEERING POLSKA – www.controlengineering.pl