Zbliża się Hannover Messe 2008. Dziesięć w jednym

    Hannover Messe, najważniejsza światowa impreza z zakresu technologii dla przemysłu, odbędzie się w dniach 21?25 kwietnia 2008 w Hanowerze. Na wystawę ma przyjechać około 5 000 wystawców z 70 krajów. Krajem partnerskim tegorocznej wystawy jest Japonia.

    Według organizatorów w centrum uwagi ma być ochrona środowiska, nowoczesne elektrownie oraz roboty mobilne i systemy autonomiczne. Zdaniem organizatorów roboty mobilne zaczynają być powszechnie stosowane w produkcji przemysłowej. Z kolei automatyczne systemy transportowe nie są już używane tylko w etapach przed- i poprodukcyjnych. Coraz częściej są integralną częścią głównego procesu produkcyjnego jako inteligentne podsystemy. Tematyka związana z automatyką przemysłową ma być uzupełniona o nową konferencję dla firm produkcyjnych poświęconą tematyce zarządzania zasobami.

    Środowisko pod ochroną

    Ważnym tematem ma być też ochrona środowiska, dzięki zastosowaniu energooszczędnych rozwiązań w fabrykach. Dyskusję na ten temat przewidziano podczas kongresu World Energy Dialogue. W najnowszym raporcie Międzynarodowa Agencja Energii IEA ostrzega, że popyt na ropę i gaz będzie rósł nieprzerwanie aż do 2030 roku. Oznacza to dalszy wzrost emisji CO2 do środowiska. Chyba, że decydenci ze świata polityki zdecydują się na zmianę strategii i wesprą przedsiębiorstwa w inwestowaniu w technologie efektywnego pozyskiwania energii z bardziej ekologicznych źródeł.

    Jedną z głównych misji realizowanych w ramach Hannover Messe jest wspieranie wymiany wiedzy i transferu technologii. Służy temu przede wszystkim obszar Research & Technology. W hali 2. pokazane zostaną: wyniki najnowszych badań, innowacyjne technologie oraz rozwiązania dla przemysłu, a także nowości produktowe niewprowadzone jeszcze na rynek. Przełomowe innowacje oraz zaawansowane technologie obejrzeć będzie można w ramach obszaru MicroTechnology ? mikroi nanotechnologie. Z kolei w ramach Digital Factory ? ?Informatyka w przemyśle? ? zwiedzający będą mogli zobaczyć systemy i komponenty, które sterują: rozwojem produktu, planowaniem, zarządzaniem jakością, logistyką i obsługą serwisową. Główny trzon tego obszaru stanowić mają systemy IT oraz zintegrowane rozwiązania dla przemysłu.

    Współpraca przez innowacje

    Na kraj partnerski wystawy wybrana została Japonia. Najważniejszym obszarem tematycznym w prezentacji kraju kwitnącej wiśni będą: badania i rozwój, automatyka przemysłowa, robotyka, energetyka, ogniwa paliwowe, technologie w służbie ochrony środowiska oraz nanotechnologie. Japonia ma zaprezentować się na targach jako kraj innowacji i lider technologiczny. W centrum wystawy narodowej znajdzie się stoisko o powierzchni 1 600 m2, zlokalizowane w hali 2. ? w obszarze poświęconym tematyce badań i rozwoju oraz przełomowym odkryciom. Zgodnie z hasłem przewodnim ?Współpraca poprzez innowacje? Japończycy zaprezentują swoją pozycję w sektorze nowych technologii. Zamierzają udowodnić, że są liderem w badaniach i rozwoju, do których kraj ten przykłada szczególnie dużą wagę. Wydatki na R&D są w Japonii wyższe niż gdziekolwiek indziej na świecie. Wiele zagranicznych firm wykorzystuje Japonię jako rynek testowy dla innowacji w swej ofercie, a nawet przenosi tam całe departamenty odpowiedzialne za badania i rozwój. Japońska gospodarka wciąż ma silny trend wzrostowy. Liczba bezrobotnych spada. W ostatnich latach odnotowano szczególnie dynamiczny przyrost liczby inwestycji prywatnych ? zwłaszcza w sektorze przetwórstwa. Intensywnie rozwijają się też takie branże i dziedziny, jak: bio- i nanotechnologia, IT i telekomunikacja oraz robotyka. Japonia to w roku 2008 następca Turcji, która była partnerem targów w roku 2007 oraz Indii, które funkcję tę pełniły w roku 2006.

    Niemcy i reszta świata

    Wśród osób, które przybywają na Hannover Messe w charakterze zwiedzających, aż 95% stanowią specjaliści z różnych branż ? eksperci i fachowcy. Co trzeci gość przyjeżdża z zagranicy. Osoby decyzyjne decydują się na wizytę na targach, by zdobyć wiedzę o aktualnej sytuacji na rynku, znaleźć nowe obszary zastosowania technologii, a także nawiązać nowe kontakty biznesowe i zaplanować inwestycje. Do Hanoweru ma przyjechać około 5 000 wystawców z 70 krajów. Ich stoiska zajmą w sumie ponad 165 000 m2 powierzchni wystawienniczej.

    W 2008 roku Hannover Messe zgromadzi w jednym miejscu dziesięć międzynarodowych imprez targowych: Interkama+ (Targi Automatyzacji Procesów), Factory Automation (Targi Automatyzacji Produkcji), Industrial Building Automation (Targi Systemów Automatyzacji Budynków Przemysłowych i Produkcji), Digital Factory (Targi Zintegrowanych Procesów Przemysłowych), Subcontracting (Targi Poddostaw), Energy (Targi Energetyki), Pipeline Technology (Targi Projektowania, Budowy, Eksploatacji i Automatyzacji Sieci Rurociągów), Power Plant Technology (Targi Innowacyjnych Rozwiązań i Technologii dla Elektrowni i Zakładów Energetycznych), MicroTechnology (Targi Technik Mikrosystemów i Nanotechnologii)oraz Research & Technology (Targi Osiągnięć Badawczo-Rozwojowych).