Zagraniczni producenci podbili rynek turbin wiatrowych w Polsce

Duński Vestas, hiszpańska Gamesa, amerykańskie GE i niemiecki Enercon zdominowały polski rynek turbin wiatrowych. Posiadają ponad 70 proc. udziałów w rynku producentów i dostawców elektrowni wiatrowych w Polsce.

Według danych opublikowanych w raporcie „Energetyka wiatrowa 2011”, opracowanym przez firmę doradczą TPA Horwath, kancelarię prawną Domański Zakrzewski Palinka oraz Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych, największy, bo aż 35-procentowy, udział w rynku producentów i dostawców elektrowni wiatrowych na polski rynek ma firma Vestas. Za nią, z 16 procentowym udziałem w rynku, stoi Gamesa i GE, które objęło 12 proc. rynku.

Pozostała część rynku największych producentów i dostawców elektrowni wiatrowych w Polsce została podzielona na firmy niemieckie, takie jak Enercon, Fuhrländer, Siemens, Nordex i REpower.

Jednak zdaniem autorów raportu Polska także ma realne szanse nie tylko na wykorzystanie farm wiatrowych do produkcji energii elektrycznej, ale może również zyskać jako producent elektrowni wiatrowych i ich części dla innych krajów. Może również świadczyć usługi transportowe.

-Uwzględniając istniejący potencjał technologiczny i rozwojowy, głównie w rodzimym przemyśle stalowym i hutniczym, w najbliższych latach należy raczej oczekiwać w Polsce rozwoju produkcji elementów konstrukcyjnych elektrowni niż ich zaawansowanych podzespołów elektrotechnicznych. Wykorzystują to już firmy stoczniowe i podobne – m.in. Stocznia Gdańsk, która do 2012 roku będzie w stanie budować 400 wież rocznie – tłumaczą autorzy opracowania.