Zachodnie koncerny coraz więcej pieniędzy lokują w Europie Wschodniej

    Według najnowszych badań IBM Global Business Sendces Europa przyciągnęła w 2005 r. 39% wszystkich projektów inwestycyjnych ze świata. Tym samym napływ nowych inwestycji do Europy w porównaniu z rokiem poprzednim zwiększył się o ponad 10% i był o 8% wyższy niż w Azji, w której ulokowało się 31% inwestycji zagranicznych.
    Z raportu IBM wynika, że przy podejmowaniu decyzji o nowej lokalizacji inwestycji na świecie Polska znajduje się na jednym z pierwszych miejsc. Pod względem inwestycji produkcyjnych Polska jest pierwsza w regionie, pod względem ogólnej liczby projektów w Europie prześcignęły nas tylko Wielka Brytania i Francja. Nasz kraj znalazł się na 7. miejscu na świecie pod względem liczby projektów inwestycyjnych zrealizowanych w 2005 r., podczas gdy w 2004 r. nie było go w pierwszej 15.
    Doroczny raport IBM uznawany jest powszechnie za bardziej wiarygodny niż podobne tego typu publikacje ONZ, ponieważ zawiera tylko i wyłącznie analizę bezpośrednich inwestycji zagranicznych na świecie. Z badań wykluczone są różnego typu fuzje, przejęcia czy kupna udziałóww lokalnych firmach.
    Źródło: PAIiIZ