Liczba stypendiów fundowanych przez Fundację ABB im. Jürgena Dormanna studentom wyższych uczelni technicznych potroi się w ciągu dwóch najbliższych lat.
Gary Steel, prezes zarządu fundacji i szef Departamentu Zasobów Ludzkich w Grupie ABB, powiedział podczas międzynarodowego spotkania stypendystów w centrum badawczym ABB w Dättwil w Szwajcarii, że obecna liczna 50 udzielonych stypendiów zwiększy się przynajmniej do 150 w ciągu dwóch najbliższych lat.
34 stypendystów fundacji, z Brazylii, Chin, Indii, Meksyku i Polski, uczestniczy właśnie w specjalnym tygodniowym spotkaniu, które odbywa się w Szwajcarii, między innymi w Dättwil. Umowy partnerskie zostały zawarte również między fundacją a kolejnymi uczelniami wyższymi w Egipcie i Meksyku, a pierwsze stypendia zostaną przyznane jeszcze w tym roku. W tej chwili trwają rozmowy z uczelniami wyższymi w Indonezji, Malezji, Południowej Afryce, Turcji i Wietnamie. Steel powiedział, że w kolejnych latach program obejmie kolejne kraje.
Fundacja, która została założona w Szwajcarii w 2007 roku, ma na celu pomoc utalentowanym studentom uczelni technicznych, którzy potrzebują finansowego wsparcia, by kontynuować swoją edukację. Wielu studentów wyraziło uznanie dla działalności fundacji. Kamila Biernacka, studentka AGH w Krakowie, powiedziała: ?Jestem wdzięczna fundacji za udzielenie mi wsparcia na studiach. Mam nadzieję, że wkrótce będę kontynuować swój rozwój naukowy na studiach doktoranckich z zakresu fizyki ciała stałego.?
Wiele osób wyraziło uznanie dla osiągnięć Jürgena Dormanna, którego imię nosi fundacja. Dormann, były przewodniczący rady nadzorczej i prezes Grupy ABB, który rozstał się z firmą w 2007 roku, również wziął udział w spotkaniu.
Jürgen Dormann, którego imię nosi fundacja, rozmawia ze studentami.
Joe Hogan, obecny prezes Grupy ABB, w swojej prezentacji, powiedział, że w dzisiejszych czasach energia elektryczna i biotechnologia stanowią kluczowe czynniki rozwoju naukowego, społecznego, a także rozwoju środowiska, a zdolni studenci kierunków inżynierskich są predestynowani do kształtowania przyszłości gospodarek, społeczeństw i środowiska.
Peter Terwiesch, szef obszaru Badań i Rozwoju w Grupie ABB, dokonał przeglądu kliku innowacyjnych technologii ABB rozwiniętych w minionym stuleciu, a następnie podkreślił wkład firmy w rozwój inteligentnych sieci. ?Żyjemy w świecie, w którym emisje prowadzące do zmian klimatycznych podwoją się do 2050 roku, jeśli nie podejmiemy żadnych działań żeby temu przeciwdziałać. Jednocześnie nakłada się na nas obowiązek ich zmniejszenia o połowę do tego samego czasu. Rozwiązaniem dla tej sytuacji są niewątpliwe efektywne energetycznie produkty i systemy oraz włączanie energii odnawialnej do sieci,? powiedział Terwiesch.
Wśród występujących na spotkaniu znalazła się również Nina Thornhill, profesor z dziedziny automatyki procesowej z Imperial College London, która przedstawiła wyzwania stojące przed inżynierami w dziedzinie zarządzania połączonymi systemami sterowania.
Jürgen Dormann i Gary Steel, prezes zarządu fundacji, ze studentami.W innym wystąpieniu Peter Bedford, szef projektu ABB Talent, powiedział studentom, jakich cech ABB szuka u nowych pracowników oraz że oferuje świetne możliwości kreatywnej i innowacyjnej pracy, także na rzecz otoczenia, w którym firma funkcjonuje.
W spotkaniu wzięli również udział szwajcarscy studenci, między innymi z Politechniki Federalnej w Zurychu (Federal Institute of Technology ? ETH) oraz pracownicy i szkoleniowcy z ABB.
W czasie pobytu w Szwajcarii stypendyści fundacji pracują nad projektami inżynierskimi, a następnie prezentują wyniki swojej pracy, odwiedzają centra badawcze ABB i Politechnikę Federalną Zurychu. Nieco czasu poświęcą również na zwiedzanie regionu środkowej Szwajcarii.
Studenci otrzymują stypendia przez maksimum cztery do pięciu lat i w tym czasie biorą udział przynajmniej w jednym międzynarodowym spotkaniu zorganizowanym przez fundację. Otrzymują również opiekę mentorską świadczoną przez specjalistów z ABB w ich kraju.