Wszechobecna automatyka

Krzysztof Gołąb, kierownik działu automatyki i napędów w firmie Multiprojekt

Każdy z nas – świadomie bądź nie – z automatyką spotyka się na co dzień, co potwierdza tylko wzrostowe tendencje, obserwowane przez nas od jakiegoś czasu. Poruszając się komunikacją miejską, korzystamy z automatycznej klimatyzacji w autobusach, przed podróżą samolotem nadajemy bagaż, który jest automatycznie sortowany, gdy wysyłamy przesyłkę, poddajemy ją automatycznej segregacji. Coraz częściej rozważamy także wdrożenie rozwiązań związanych z automatyką budynkową – niezależnie od tego, czy mamy dom, czy mieszkanie. W każdym z tych przykładów mamy do czynienia ze swobodnie programowalnym sterownikiem PLC, którego możliwości zastosowania ciągle rosną.
Jak dynamiczny jest to rynek, najlepiej wiedzą programiści oraz integratorzy systemów automatyki. To oni śledzą coraz szersze możliwości komunikacyjne urządzeń czy integrację rozwiązań automatyki ze standardową siecią Ethernet. Olbrzymim krokiem naprzód w rozwoju rynku było również rozpowszechnienie telefonii komórkowej, które pozwoliło na wprowadzanie rozwiązań komunikacyjnych opartych na sieciach GSM (transmisja danych z aplikacji), nadzór linii produkcyjnej przez systemy „w chmurze”, zdalny dostęp z tabletów czy smartfonów lub łączenie się z wirtualnym serwerem.
Obserwowany przez nas postęp technologiczny jest motorem napędzającym nowe możliwości układów sterowania, co oznacza niekwestionowany rozwój branży automatyki isterowników PLC.