Współpraca Politechniki Śląskiej z Vattenfall

    Szkolenia, staże i praktyki studenckie, wspólne prace dyplomowe, konkursy dla najlepszych studentów oraz działania promocyjne m.in. w szkołach średnich – to główne formy współpracy Politechniki Śląskiej i koncernu energetycznego Vattenfall.

    W czwartek firmy z grupy koncernu podpisały umowę o współpracy z jedną z największych w Polsce uczelni technicznych. Dotyczy ona dwóch wydziałów politechniki: elektrycznego oraz automatyki, elektroniki i informatyki.

    Przedstawiciele obu instytucji przekonują, że współpraca uczelni technicznej z wielkim koncernem, a zarazem potencjalnym pracodawcą absolwentów politechniki, jest naturalna i przyniesie korzyści obu stronom. Chodzi m.in. o to, by młodzi ludzie już w czasie studiów mieli jak najwięcej okazji do nabycia praktycznych doświadczeń.

    Jedną z form współpracy jest wspólny konkurs na prace dyplomowe, kierowany do studentów ostatniego semestru studiów inżynierskich i magisterskich. Jego ideą jest wyłonienie najzdolniejszych i najbardziej utalentowanych studentów z kierunków technicznych oraz rozpropagowanie nowoczesnej myśli technologicznej w środowisku akademickim.

    – Wartym uwagi wspólnym projektem jest także cykl prowadzonych przez ekspertów spotkań pod tytułem Zobaczyć Energię. To projekt kierowany do wszystkich studentów, zainteresowanych elektroenergetyką, niezależnie od wieku i trybu studiów – wyjaśnił rzecznik Vattenfalla Łukasz Zimnoch.

    Inne firmy współpracy uczelni z firmą to np. bezpłatne szkolenia skutecznego poruszania się po rynku pracy oraz płatny program rozwoju karier, kierowany do studentów ostatnich lat z kierunków technicznych i ekonomicznych. Uczestnictwo w nim daje możliwość sprawdzenia w praktyce wiedzy teoretycznej oraz zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych.

    Choć formalną umowę podpisano dopiero teraz, gliwicka uczelnia już od kilku lat współpracuje z Vattenfallem i dawnym Górnośląskim Zakładem Elektroenergetycznym (GZE), gdzie szwedzki koncern został inwestorem.