
Współczesne trendy w zakresie rozwiązań HMI/SCADA
Od czasu, kiedy w latach 80. XX w. pojawiły się pierwsze wizualizacje interfejsów operatorów wyświetlane na ekranach paneli operatorskich i komputerowych stacjach roboczych, rynek systemów HMI/SCADA rozwijał się bardzo intensywnie. Przez lata pojawiały się coraz bardziej zaawansowane graficznie i funkcjonalnie rozwiązania, oferujące zestaw narzędzi do tworzenia bogatych ekranów wizualizacyjnych na urządzeniach pracujących w oparciu o system operacyjny Microsoft Windows (np. oprogramowanie Wonderware InTouch).
Aktualnie w życiu codziennym, ale także w pracy, jesteśmy ze wszystkich stron atakowani ogromną liczbą informacji, których nie jesteśmy w stanie przyswoić naraz. Aby odciążyć operatorów, będących bezpośrednimi użytkownikami systemów HMI/SCADA , producenci oprogramowania wizualizacyjnego dostarczają narzędzia, które umożliwiają tworzenie ergonomicznych, prostych, a zarazem wysoce funkcjonalnych ekranów wizualizacyjnych.
Kolejnym bardzo dobrze widocznym trendem jest umożliwianie operatorom, a także kadrze kierowniczej, dostępu do ekranów wizualizacyjnych z poziomu urządzeń mobilnych, takich jak tablety i smartfony oraz stacji roboczych oddalonych czasem o dziesiątki kilometrów od fabryki.
Możliwość tworzenia ergonomicznych ekranów wizualizacyjnych, dostępnych w sposób zdalny, ma ogromne znaczenie ze względu na trendy związane z tworzeniem centralnych dyspozytorni, zbierających ogromne ilości danych z wielu fabryk rozproszonych geograficznie.