Wielka inwestycja Nissana w Hiszpanii

  Nissan zdecydował, gdzie będzie produkował nowy samochód osobowy. W tym samym miejscu firma zlokalizuje także dodatkową linię produkcyjną pickupa o ładowności 1 tony oraz montownię przekładni do pojazdów elektrycznych.

  Nissan ogłosił, że produkcję nowego samochodu osobowego uruchomi w swoich zakładach w Barcelonie. Produkcja rozpocznie się w lipcu 2014 r. Oferta Barcelony została zaakceptowana wkrótce po zawarciu nowego porozumienia z radą zakładową zwiększającego konkurencyjność fabryki.

  Wartość inwestycji związanych z uruchomieniem produkcji nowego samochodu osobowego wyniesie 110 mln euro. Moce produkcyjne fabryki zwiększą się o 80 000 pojazdów rocznie. Powstanie 1 000 nowych miejsc pracy w samym zakładzie oraz kolejne 3 000 u kooperantów. Podjęta decyzja spowoduje większą dywersyfikację produkcji w Barcelonie, gdzie dotychczas produkowano głównie lekkie pojazdy dostawcze i samochody terenowe, a więc modele, których sprzedaż spadła najbardziej wskutek kryzysu gospodarczego.

  Nakładem 14 mln euro Nissan umieści w Barcelonie linię produkcyjną pickupa o ładowności 1 tony i wydajności 24 000 pojazdów rocznie. Kolejne 6 mln euro firma przeznaczy na uruchomienie montażu skrzyń biegów do Nissana LEAF i e?NV200.

  Inwestycje, których łączna wartość w najbliższych latach przekroczy 130 mln euro zostaną przeznaczone na modernizację linii produkcyjnych na potrzeby nowego modelu osobowego, wdrożenie nowych technologii niezbędnych do obsługi produkcji pojazdów elektrycznych oraz dostosowanie bazy dostawców pod kątem nowych wymagań produkcyjnych. Zgodnie z zapowiedziami Nissan zainwestuje także ponad 200 mln euro w produkcję nowego pojazdu ciężarowego w Avili oraz w produkcję modelu e?NV200 w Barcelonie, który jest już drugim stuprocentowo elektrycznym pojazdem w ofercie Nissana.

  Zakłady w Barcelonie mają szansę znaleźć się w grupie najbardziej konkurencyjnych i uniwersalnych obiektów tego typu, w których można będzie produkować samochody osobowe, terenowe, dostawcze i elektryczne.

  Dyrektor zarządzający Nissan Motor Ibérica Frank Torres mówi: – Najważniejszą sprawą będzie teraz skuteczne wprowadzenie nowych produktów na rynek oraz przestrzeganie postanowień umowy zapewniających konkurencyjność. Jestem pewien, że wtedy pojawią się kolejne możliwości. I dalej: – W najbliższych latach zakłady w Barcelonie będą pracować pełną parą, produkując ponad 200 000 pojazdów rocznie i utrzymując swoją atrakcyjność dzięki nowym modelom. Zważywszy na trwający kryzys jest to nie tylko wielkie osiągnięcie Nissana, ale także całej branży w tym kraju.