Wielka inwestycja Hindusów w Polsce

Będziemy pierwszym krajem w Europie, w którym ekrany LCD najnowszej generacji będą produkowane od początku do końca, a nie montowane z gotowych elementów ? pisze Dziennik.

Tak gigantycznej inwestycji zagranicznej nie mieliśmy w Polsce od dawna. Jak dowiedział się dodatek ekonomiczny gazety, The Wall Street Journal. Polska, równowartość aż 5 mld zł zamierza zainwestować w podwarszawskim Piasecznie hinduski koncern Videocon.

Hindusi są już właścicielami dawnego Polkoloru w Piasecznie, gdzie produkują tradycyjne kineskopy telewizyjne. Teraz wybudują fabrykę najnowszej generacji ekranów LCD, używanych w płaskich telewizorach. Na tym jednak nie koniec. Docelowo Videocon zamierza aż czterokrotnie zwiększyć wydatki. Łączna wartość inwestycji ma sięgnąć 20 mld zł. Czyli więcej, niż wydali u nas tacy świa-towi potentaci branży elektronicznej, jak: LG Philips, Toshiba, Sharp czy Funai, którzy w Polsce również mają już swoje fabryki ? czytamy w Dzienniku.

Najnowszej generacji ekrany LCD będą u nas produkowane od początku do końca. Dziś taka produkcja ma miejsce tylko w Japonii, Korei oraz na Tajwanie. Koncern wniesie do Polski najnowocześniejszą technologię, a ponadto zbuduje centrum badawczo-rozwojowe, podobne do wybudowanego wcześniej w Japonii. Już za 3 lata z fabryk w Polsce będzie wysyłanych do całej Europy ok. 40 mln telewizorów LCD rocznie.

W najbliższych dniach przedstawiciele Videoconu mają rozpocząć rozmowy z polskimi władzami. Od ich rezultatu zależy ostateczna decyzja Hindusów; jeśli rząd zgodzi się na finansowe wsparcie inwestycji, fabryka stanie w ciągu 18?24 miesięcy od podpisania umowy. Znajdzie w niej pracę 3 tys. osób. Kolejne miejsca pracy powstaną w jej sąsiedztwie. Według szacunków Videoconu korzyści z nowej inwestycji odczuje blisko tysiąc lokalnych firm ? czytamy w The Wall Street Jurnal. Polska, na łamach Dziennika.

Źródło: PAP