20 studentów z 12 krajów wzięło udział w serii warsztatów, ćwiczeń i wykładów ?Smart Energy for a Better World?, zorganizowanych przez Korporacyjne Centrum Badawcze ABB w Krakowie oraz Europejskie Stowarzyszenie Studentów Inżynierii Elektrycznej (EESTEC) przy współpracy z krakowską Akademią Górniczo-Hutniczą.
Przez pięć dni przyszli inżynierowie z Europy, Afryki i Azji mieli możliwość nie tylko zapoznania się z najnowocześniejszymi technologiami w zakresie energetyki, czy automatyki, ale i przekonania się, że praca naukowo-badawcza nie musi kończyć się na uczelni.
Studenci na prezentacji dyrektora Korporacyjnego Centrum Badawczego ABB w Krakowie Marka Florkowskiego?Spotkania z cyklu ?Smart Energy for a Better World? mają poszerzać wiedzę w zakresie energetyki, automatyki i elektroniki. To również okazja dla studentów na zdobycie doświadczenia w jednym z najważniejszych centrów badawczych ABB. Organizujemy te spotkania wspólnie z ABB, ponieważ to cenne doświadczenie dla obu stron. Kontakt z tej klasy jednostką i specjalistami może mieć wpływ na dalszą karierę studentów? ? uważa Maciej Witowski z EESTEC w Polsce.
EESTEC to organizacja zrzeszająca studentów kierunków elektrycznych i informatycznych z całej Europy. Jej głównymi celami są propagowanie specjalistycznej wiedzy oraz pomoc studentom w nawiązywaniu międzynarodowych kontaktów. Aby to osiągnąć, EESTEC organizuje szkolenia i warsztaty we współpracy z czołowymi firmami w branży.
?ABB jest współorganizatorem tego spotkania, ponieważ chcemy, aby studenci nie tylko z Polski mogli zapoznać się z działalnością Korporacyjnego Centrum Badawczego ABB w Krakowie, ale również by mogli zobaczyć, jak wiedza, którą nabywają, może zostać wykorzystana w przyszłości w tego typu miejscach pracy. Naszym celem jest również zareklamowanie Centrum wśród studentów z zagranicy i zachęcenie ich do pracy w Polsce? ? powiedział Waldemar Sławiński, Kierownik ds. Rekrutacji w ABB.
Zajęcia odbywały się w salach Korporacyjnego Centrum Badawczego ABB oraz w laboratoriach Akademii Górniczo-Hutniczej. Specjaliści ABB opowiadali między innymi o diagnostyce, dystrybucji energii, wyładowaniach elektrycznych i możliwości ich wykorzystania, zjawisku ferrorezonansu, czy szybkich przebiegach przejściowych, występujących w sieciach dystrybucyjnych i transmisyjnych. Wykłady prowadzone z perspektywy przemysłu i potrzeb rynku oraz w kontekście najnowocześniejszych rozwiązań odbiegały od tradycyjnych zajęć na uczelni.
?W Korporacyjnym Centrum Badawczym ABB pracuje międzynarodowy zespół specjalistów, który dostarcza nowoczesne technologie na potrzeby całej Grupy ABB. Bardzo ważnym elementem naszej działalności jest kontakt z uczelniami oraz udział w takich przedsięwzięciach, jak ?Smart Energy for a Better World?. Dla ABB to istotny kanał komunikacyjny, pozwalający na wzajemne poznawanie się i wymianę doświadczeń? ? twierdzi dyrektor Korporacyjnego Centrum Badawczego ABB w Krakowie Marek Florkowski.
Oczywiście przez pięć dni studenci skupiali się nie tylko na nauce. Poznawali również uroki Krakowa, nawiązywali kontakty. Jednak podsumowując swój pobyt w Polsce większość z nich była już przekonana: po tym, co zobaczyli i usłyszeli podczas warsztatów uznali, że to jednak jest to, czym chcieliby zajmować się po studiach.