W Połańcu ruszył największy na świecie Zielony Blok

    5 czerwca br. oficjalne otwarto Zielony Blok w Elektrowni Połaniec. Jednostka o mocy 205 MW jest największym na świecie blokiem energetycznym opalanym w 100 proc. biomasą – ze zrębków drzewnych i odpadów rolniczych. Koszt inwestycji to ok. 1 mld zł.

    – Ta inwestycja to przykład realizacji naszej strategii, czyli troski o środowisko oraz produkcji taniej i ekologicznej energii. Zależy nam, żeby Zielony Blok był pokazywany nie tylko w Polsce ale i w Europie – powiedział Gérard Mestrallet, prezes grupy GDF Suez.

    – Grupa realizuje swoje priorytetowe założenia w Polsce.GDF SUEZ Energia Polska S.A., piąty wytwórca w Polsce, jest dumny, że może zainaugurować dzisiaj działalność Zielonego Bloku i potwierdzić w ten sposób bogactwo portfela energii odnawialnych – i tych z biomasy, i tych z wiatru. Wraz z dynamicznym rozwojem ekonomicznym i stale rosnącym zapotrzebowaniem energetycznym, Polska jest dla Grupy ważnym i obiecującym rynkiem – dodał prezes Mestrallet.

    Blok oddano do użytku już w grudniu 2012 r. GDF Suez zapewnia, że to największa tego typu jednostka na świecie. Funkcjonuje poprzez spalanie odpadów drzewnych i biomasy agro (czyli pochodzenia rolniczego, m.in. pestek, łupin słonecznika i słomy). Surowce do opalania Zielonego Bloku pochodzą od dostawców posiadających odpowiednie certyfikaty środowiskowe.

    Zielony Blok wyposażony jest w kocioł z cyrkulacyjnym złożem fluidalnym (CFB), który dostarczyła firma Foster Wheeler.

    – To nasza największa i najbardziej przełomowa inwestycje realizowana w Polsce. Projekt ten potwierdza, że rozumiemy konieczność godzenia potrzeb środowiska naturalnego, interesów ekonomicznych i bezpieczeństwa energetycznego kraju – zapewnia Grzegorz Górski, prezes GDF Suez Energia Polska.

    Inżynierem kontraktu była firma Tractebel Engineering, która była odpowiedzialna za wykonanie studium wykonalności, zapytań ofertowych i ocenę ofert, sprawdzenie projektów szczegółowych oraz wsparcie GDF Suez Energia Polska w kluczowych aspektach takich jak logistyka dostaw biomasy, sprawy ekonomiczne oraz prawne, wykonanie ekspertyz cieplnych oraz kontrolę jakości.