W maju roboty opanują Kraków

Zawody mechanicznych sumitów, robotyczna Formuła 1, najbardziej zaawansowane algorytmicznie konstrukcje – takie atrakcje czekają na uczestników Festiwalu Robotyki Robocomp 2011, który 14 maja odbędzie się w Krakowie. Uczestnicy, którzy chcą spróbować swoich sił w robotycznych zawodach mogą rejestrować się za pomocą strony www.robocomp.info.

Festiwal Robotyki Robocomp to inicjatywa Koła Naukowego Integraf działającego przy Katedrze Automatyki Akademii Górniczo-Hutniczej.

"Główną atrakcją będą zawody robotów, wzorowane na podobnych imprezach, organizowanych w ośrodkach akademickich w całej Europie. Ponadto planujemy urozmaicić ten dzień pokazami profesjonalnych robotów, prezentacjami firm i organizacji związanych z robotyką, elektroniką i automatyką" – wyjaśnia przedstawicielka koła Marta Zagórowska.

Na co mogą liczyć uczestnicy Festiwalu? Kluczową częścią wydarzenia będą zawody robotów. W kategorii "sumo" i "mini sumo", autonomiczne roboty mobilne o ściśle określonych rozmiarach i wadze 3 albo 1,5 kilograma walczą w celu wypchnięcia przeciwnika z ringu o średnicy odpowiednio: 154 cm i 77 cm. "Walki często są spektakularne i nieprzewidywalne" – zapowiadają organizatorzy.

Konstruktorzy mogą również spróbować swoich sił w pasjonujących wyścigach robotów. W konkurencji "Linefollower", zwanej Formułą 1 dla robotów, przygotowane konstrukcje podążają za czarną linią. "Zadanie wydaje się proste – nie zgubić linii. Ale o zwycięstwo już trudniej. Konstrukcje zawodników zaciekle walczą o setne części sekund. Niełatwo jest wygrać z robotami, których konstruktorzy prześcigają się w coraz to nowych rozwiązaniach zarówno mechanicznych, jak i algorytmicznych" – opisuje Zagórowska.

Zwycięzcę kategorii "Freestyle" wybierze widownia. "To kategoria bez ograniczeń – jedynym kryterium oceny jest zainteresowanie i opinia publiczności" – informuje przedstawicielka organizatorów.

Twórcy Festiwalu przygotowali również serię zawodów w zupełnie nowych kategoriach. W kategorii micromouse najbardziej zaawansowane algorytmicznie konstrukcje będą musiały jak najszybciej pokonać labirynt. W wyścigach robotów kroczących – zarówno dwu- jak i np. sześcionożnych – pojawią się wszystkie roboty, które poruszają się idąc – nie jadąc – po podłożu.

Jak zapewnia Zagórowska, pomysł zawodów robotów szybko nabrał szerszego zakresu: festiwalu robotyki. "Dzięki takiemu działaniu chcemy nie tylko zadbać o zawodników, równie istotny jest dla nas edukacyjny charakter takiego wydarzenia" – zapewnia Zagórowska.

Koło Naukowe Integra działa przy Katedrze Automatyki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Od roku 2007 członkowie koła zbudowali kilkadziesiąt mobilnych robotów, w tym wiele biorących udział w międzynarodowych konkursach. "Poza konstrukcją coraz doskonalszych robotów, zajmujemy się również promocją robotyki zarówno wśród studentów, jak i wszystkich mieszkańców Krakowa" – zapewnia Zagórowska.

Szczegółowe informacje na temat Festiwalu Robotyki Robocomp są dostępne na stronie: www.robocomp.info