Uruchomiono centrum przetwarzania danych w Toruniu

  Centrum przetwarzania danych, umożliwiające przedsiębiorcom korzystanie z tzw. chmury obliczeniowej, uruchomiono oficjalnie w czwartek w Toruniu. Projekt, wart w sumie 75 mln zł, sfinansowano w większości z funduszy unijnych.

  Centrum przetwarzania danych, działające pod nazwą Exea Data Center jest największym dotychczas przedsięwzięciem Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (TARR), spółki samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. Jak podkreśla zarząd agencji, jest to pierwsze w Polsce centrum zaprojektowane i zbudowane dla udostępniania zasobów informatycznych w modelu tzw. chmury obliczeniowej (Cloud Computing).

  Chmura obliczeniowa pozwoli przedsiębiorcom na korzystanie ze specjalistycznych programów komputerowych bez konieczności ich kupowania. Oprogramowanie umieszczone jest na serwerach centrum obliczeniowego, a chętni do korzystania z niego potrzebować będą komputera z przeglądarką internetową i płacić jedynie za to, z czego faktycznie skorzystają.

  "Na przykład korzystamy z możliwości, jakie daje nam edytor tekstu czy arkusz kalkulacyjny, natomiast nie martwimy się o komputer, na którym oprogramowanie jest zainstalowane, nie musimy martwić się o aktualizacje i systemy zabezpieczeń. Za tego typu usługi płaci się albo w abonamencie, albo w zależności od wykorzystanych zasobów" – poinformował wiceprezes TARR Wojciech Daniel.

  Jak zaznaczył, badania wskazują, że większość serwerów komputerowych kupowanych przez przedsiębiorstwa lub urzędy jest wykorzystywana w zaledwie 15-20 proc. Korzystanie z "chmury obliczeniowej" pozwala uniknąć dużego wydatku na ten cel, często niemożliwego do zrealizowania dla firmy dopiero zaczynającej działalność.

  Usługi toruńskiego centrum adresowane są zarówno do przedsiębiorców, którzy chcą korzystać z oprogramowania, jak i producentów programów, którzy chcieliby je oferować w tej formie. Usługi są testowane przez pierwszych użytkowników od kilku miesięcy.

  Exea Data Center z budżetem 75 mln złotych (z czego dotychczas wykorzystano blisko 50 mln zł) jest największym z dotychczasowych przedsięwzięć, przeprowadzonych w ciągu 18 lat działania TARR. Przedsięwzięcie zostało zakwalifikowane jako projekt kluczowy w ramach unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.