Udane testy nowego transformatora

    ABB przeprowadził testy nowego typu transformatora, będącego komponentem “autostrad” energetycznych i energetycznych połączeń, transmitujących ogromne ilości energii elektrycznej na bardzo dużych odległościach. Nowy transformator zostanie wykorzystany w najdłuższym na świecie połączeniu energetycznym w Chinach.

    ABB zbudowała transformator 800 kV w ciągu roku od wygrania ważnego zamówienia na wyposażenie połączenia energetycznego przesyłającego prąd stały o ultra wysokim napięciu (UHVDC). Korytarz energetyczny połączy elektrownię wodną Xiangjiaba w zachodnich Chinach z Szanghajem, znajdującym się 2 000 km na wschód. Jest to połączenie energetyczne o najwyższym napięciu na świecie, które osiągnie rekordową przepustowość 6 400 MW, co zaopatrzy w energię elektryczną około 31 milionów ludzi.

    Transformator jest pierwszym z kilku zamówionych przez Państwową Korporację Przesyłową w Chinach (SGCC) i zasadniczym elementem systemu, który ABB dostarcza do przekształcania prądu zmiennego w stały i odwrotnie oraz zmiany napięcia na każdym końcu połączenia. Wśród innych wyzwań, podnoszenie napięcia aż do 800 kV podnosi również wymagania techniczne dotyczące izolacji transformatora i projektu zasadniczych części.

    Przesył prądu o ultra wysokim napięciu ma znaczące zalety dla środowiska, ponieważ zmniejsza straty energii i wymaga mniejszego korytarza transmisyjnego niż konwencjonalne technologie. Technologia UHVDC jest szczególnie odpowiednia dla dużych krajów, takich jak Chiny, gdzie centra konsumpcji energii elektrycznej są często bardzo oddalone od źródeł energii.

    Technologia UHVDC stanowi kolejny etap rozwoju HVDC, którą ABB wprowadziła 50 lat temu, będąc pionierem we wdrażaniu tej technologii. Stanowi ona skok wydajności i efektywności przesyłu od ponad 20 lat.