TurtleNet ? żółwie testują sieć bezprzewodową

Naukowcy z University of Massachusetts wyposażyli grupę 15 żółwi w komputery bezprzewodowo komunikujące się między sobą i ze stacją bazową nadzorującą przedsięwzięcie.

Ideą jest stworzenie stale poruszającej się sieci urządzeń, niezależnych od sieci energetycznej, mających możliwość zapisu, gromadzenia i transmisji danych.

? Wiele znanych technologii komunikacji bezprzewodowej sprawdza się doskonale, dopóki nie zaistnieje potrzeba mobilności sieci albo nie wystąpi brak możliwości ładowania baterii ? mówi Jacob Sorber, doktorant nauk komputerowych, projektant sieci TurtleNet, na który uzyskał grant od National Science Foundation.

Wzdłuż rzeki Deerfield w Zachodnim Massachusetts, we wspólnym projekcie biorą udział dwie niezależne grupy badaczy: informatycy testujący sieć bezprzewodową oraz biolodzy, którzy śledzą zachowanie żółwi i miejsca ich przebywania, by ochronić gady.

? Komputery są na tyle lekkie, iż pozwalają żółwiom na swobodne poruszanie ? relacjonuje członek grupy badawczej, inicjującej przedsięwzięcie. ? Ponadto komputery mają na tyle niski pobór energii, że na ich prawidłowe funkcjonowanie wystarcza zasilanie bateriami słonecznymi.

?Fantazja jest ważniejsza od wiedzy, bo wiedza jest ograniczona? ? powiedział Albert Einstein. Eksperyment z żółwiami w pełni potwierdza słowa genialnego uczonego.

Zainteresowanych siecią TurtleNet odsyłamy do szerszej wersji artykułu na www.technologyreview.com/Wire/19013/.

Źródło: www.technologyreview.com