TurtleNet – żółwie testują sieć bezprzewodową

Naukowcy z University of Massachusetts wyposażyli grupę 15 żółwi w komputery bezprzewodowo komunikujące się między sobą i ze stacją bazową nadzorującą przedsięwzięcie.

Ideą jest stworzenie stale poruszającej się sieci urządzeń, niezależnych od sieci energetycznej, mających możliwość zapisu, gromadzenia i transmisji danych.

– Wiele znanych technologii komunikacji bezprzewodowej sprawdza się doskonale, dopóki nie zaistnieje potrzeba mobilności sieci albo nie wystąpi brak możliwości ładowania baterii – mówi Jacob Sorber, doktorant nauk komputerowych, projektant sieci TurtleNet, na który uzyskał grant od National Science Foundation.

Wzdłuż rzeki Deerfield w Zachodnim Massachusetts, we wspólnym projekcie biorą udział dwie niezależne grupy badaczy: informatycy testujący sieć bezprzewodową oraz biolodzy, którzy śledzą zachowanie żółwi i miejsca ich przebywania, by ochronić gady.

– Komputery są na tyle lekkie, iż pozwalają żółwiom na swobodne poruszanie – relacjonuje członek grupy badawczej, inicjującej przedsięwzięcie. – Ponadto komputery mają na tyle niski pobór energii, że na ich prawidłowe funkcjonowanie wystarcza zasilanie bateriami słonecznymi.

„Fantazja jest ważniejsza od wiedzy, bo wiedza jest ograniczona” – powiedział Albert Einstein. Eksperyment z żółwiami w pełni potwierdza słowa genialnego uczonego.

Zainteresowanych siecią TurtleNet odsyłamy do szerszej wersji artykułu na www.technologyreview.com/Wire/19013/.

Źródło: www.technologyreview.com