Trzecia rocznica Control Engineering Polska

  Jeszcze słyszę szum morza po powrocie z Międzyzdrojów, gdzie brałam udział w konferencji MMAR ? Methods and Models for Automation and Robotics. Do tego nadmorskiego kurortu zjechali się naukowcy z całego świata, by dzielić się swoimi osiągnięciami i przemyśleniami. Szczegółową relację z konferencji zamieścimy w kolejnym wydaniu, natomiast teraz chciałabym zadać Państwu jedną z zagadek, jakie zadawali sobie naukowcy podczas nieoficjalnej części konferencji, w trakcie bankietu, przy lampce wina… czy kuflu piwa: ?W domu są dwa pokoje ? w jednym znajdują się trzy żarówki, w drugim trzy włączniki, każdy do jednej z żarówek. Do każdego z pokoi można wejść tylko raz. Jak sprawdzić, który włącznik jest do której żarówki??. Proste? Czekam na odpowiedzi, a rozwiązanie w następnym ?Od redaktora?.
  Wiedząc, że naukowcy łamią sobie głowy takimi zagadkami, możemy być spokojni o przyszłość polskiej nauki.
  Jak każdy redaktor naczelny, nie mogę pominąć w słowie wstępnym informacji o nadchodzącej rocznicy obchodzonej przez nasz magazyn. W przyszłym miesiącu będziemy obchodzić trzecią rocznicę pojawienia się polskiej edycji słynnego na całym świecie (od ponad pół wieku) Control Engineering. Tak ? to już czwarty rok, kiedy to polscy inżynierowie mogą cieszyć się nowinkami z rynku automatyki przemysłowej prezentowanymi przez nasz magazyn. Przez te trzy lata ciężko pracowaliśmy, by zasłużyć na Państwa zaufanie ? i tak jak polski rynek automatyki, rozwijaliśmy się i my.
  Dlatego w tym wydaniu, oprócz np. doniesień zza oceanu na temat zauważanych tendencji wśród interfejsów operatora (str. 36), znajdziecie Państwo kolejne kompletne zestawienie, tym razem na temat serwonapędów i serwosilników dostępnych w Polsce (str. 46). Firmy przedstawiły zarówno te najczęściej zamawiane, jak i ?maybachy?
  wśród tych urządzeń. Mam nadzieję, że tak jak tabela z ofertą sterowników PLC, dołączona do majowego wydania, tak i ta okaże się użyteczna.
  Uczestników targów Energetab z pewnością zainteresuje artykuł ?Sterowanie energią godzi jakość przetwarzania z oszczędnością energii? (str. 62), a specjalnie na targi Taropak i Polagrafood przygotowaliśmy dodatek wewnątrz magazynu ? ?Automatyka w branży spożywczej i opakowaniowej? (str. 70).
  Zapraszam do lektury, a także do odwiedzenia naszego stoiska na wyżej wymienionych targach.

  Hanna Tylicka, redaktor naczelnaht@controlengpolska.com