Trójmiejski Turniej Robotów

120 młodych konstruktorów z całej Polski wzięło udział w Trójmiejskim Turnieju Robotów, który na Politechnice Gdańskiej odbył się już po raz piąty. Zaprezentowano różne roboty i każdy, niezależnie od wieku i umiejętności mógł spróbować swoich sił w ich konstrukcji.

O tym, że stworzenie robota to ciężka robota wiedzą młodzi konstruktorzy, którzy z powodzeniem tworzą sprytnych, mechanicznych zawodników. Inteligentne maszyny, które potrafią walczyć, znaleźć wyjście z labiryntu i w przyszłości być może ułatwią nam codzienne życie.

W tej edycji entuzjaści robotyki walczyli w 9 kategoriach. Wśród nich min. twórcy robota ENOVA, który w tym roku podczas Mistrzostw Europy w Wiedniu okazał się najlepszy.

Oprócz robotów-zawodników są także takie, które jak mówią ich twórcy – mają zmieniać świat. Półroczny Dominik to robot stworzony przez licealistów z Tczewa. Ma głowę, ręce i przypomina człowieka – bo jest dla człowieka.

Każdy z tych robotów ma swoje zadanie, niektóre mają nas wyręczać. Nikt jednak nie wyręczy konstruktorów, którzy za rok chcą pochwalić się kolejnym pomysłem. Dlatego już dzisiaj mają ręce pełne roboty.

W tym roku, jeden ze sponsorów Trójmiejskiego Turnieju Robotów firma TECHJET,  przygotowała dla zwycięzców Turnieju statuetki wycięte za pomocą waterjeta. Takich nagród, wyciętych ze stali o grubości 4 mm., powstało 34 egzemplarze.

– Jesteśmy zadowoleni, że mogliśmy wspierać to wydarzenie oraz organizatorów Trójmiejskiego Turnieju Robotów. Jako firma zaangażowana w nowoczesne technologie, w tym technologię cięcia wodą, czujemy się w obowiązku uczestniczyć w tym ważnym dla gdańskich studentów wydarzeniu ? mówi Adam Cegielski, współwłaściciel firmy TECHJET.