Przejście od Przemysłu 4.0 do Przemysłu 5.0 już ma miejsce, a nacisk na technologie i koncepcje cyfrowe napędza tę zmianę. Oto sześć możliwości rozwoju dla producentów.
KLUCZOWE PUNKTY
– Produkcja już przechodzi od Przemysłu 4.0 do Przemysłu 5.0, a cyfrowe trendy i transformacja odgrywają kluczową rolę.
– Cyfrowa era przemysłowa dotyczy łączności, danych i analityki, które odgrywają kluczową rolę teraz i będą odgrywać w przyszłości. Różnica polega na tym, że uwaga będzie mniej skupiona na maszynie, a bardziej na konsumencie.
Cyfrowa era przemysłowa składa się z trzech faz:
– Faza 1: Łączność rzeczy – automatyka przemysłowa i gracze technologii operacyjnych (OT). To tutaj użytkownicy koncentrują się na wdrażaniu chmury i łączności z Internetem rzeczy (IoT).
– Faza 2: Operacje na danych – Wzrost liczby startupów natywnych dla IoT. To właśnie tutaj cyberbezpieczeństwo i sztuczna inteligencja / uczenie maszynowe (AI / ML) są cyfrowymi czynnikami umożliwiającymi i chronią / rozszerzają systemy.
– Faza 3: Analityka przemysłowa – zaangażowanie hiperskalerów w produkcję oraz mnożenie się fuzji i przejęć oraz partnerstw. Cyfrowe bliźniaki, przetwarzanie brzegowe i rzeczywistość rozszerzona/wirtualna (AR/VR) odgrywają tutaj kluczową rolę.
Sześć trendów: przypadki użycia transformacji cyfrowej
Nie ma wątpliwości, że brakuje talentów, ale dla tych, którzy uczą się podstaw, muszą istnieć ramy odniesienia, aby można było ich poprowadzić w kierunku sukcesu. Nowe rozwiązania cyfrowe mogą pomagać w osiągnięciu znacznej poprawy wydajności i wyników biznesowych w przypadku zastosowań produkcyjnych. Aplikacje oparte na głębszych, skoncentrowanych na danych interakcjach między urządzeniami, systemami i ludźmi będą źródłem bardziej dynamicznych strumieni wartości.
Istnieje sześć cyfrowych trendów na rynku przemysłowym, których firmy muszą być świadome, przechodząc do nowej ery produkcji:
1. Innowacyjne modele biznesowe
2. Zmiana wartości ze sprzętu na oprogramowanie
3. Koncentracja na zrównoważonym rozwoju
4. Wyzwania związane z talentami
5. Konkurencyjny krajobraz
6. Kontekst makroekonomiczny
Trendy te przyniosły efekt uboczny w postaci większej liczby fuzji i przejęć oraz nawiązywania partnerstw ze stronami trzecimi. Jeśli firmy nie mają odpowiednich ludzi, muszą znaleźć tych, którzy mogą wypełnić tę lukę ze względu na lukę kadrową, z którą boryka się wiele firm.
Sześć możliwości rozwoju: przejście na Przemysł 5.0
Produkcja znajdowała się w fazie ewolucji w ciągu ostatniej dekady, przechodząc od Przemysłu 3.0, który był bardziej zastrzeżony i nie zapewniał użytkownikom analiz w czasie rzeczywistym, do Przemysłu 4.0. Kluczową różnicą między nimi był rozwój Internetu i wykorzystanie go do łączenia urządzeń w celu szybkiego dostarczania użytkownikom większej ilości informacji. Mimo że wiele firm przyzwyczaja się do nowej normalności, zmiana w kierunku lepszej, bardziej zaawansowanej pracy produkcyjnej już ma miejsce.
Dzięki tej zmianie branża produkcyjna będzie w stanie połączyć zasoby z wbudowaną inteligencją i przynieść bezpieczną łączność z chmurą, jednocześnie dając użytkownikowi unikalny produkt z analizą w czasie rzeczywistym.
Osiągnięcie tego wzrostu wymaga jednak od producentów dostosowania się do szybkich zmian i przejęcia kontroli. Mogą to osiągnąć poprzez przyjęcie sześciu możliwości rozwoju:
1. Opracowanie proaktywnego podejścia do utrzymania ruchu w firmie. Firmy muszą wyjść z reaktywnego sposobu myślenia o konserwacji i zacząć identyfikować problemy, ponieważ powodują one przestoje.
2. Inwestowanie w konwergencję technologii informatycznych i operacyjnych (IT/OT).
3. Wykorzystanie hybrydowego przetwarzania brzegowego/chmury.
4. Skupienie się na inicjatywach związanych ze zrównoważonym rozwojem.
5. Tworzenie oprogramowania jako usługi (SaaS) i modeli biznesowych opartych na wynikach.
6. Rozwijać strategiczne partnerstwa z firmami i organizacjami, które są zgodne z Państwa modelem biznesowym i podejściem.
Chris Vavra, CFE Media and Technology