Toyota rozpoczyna produkcję silników w Polsce

    Toyota rozpoczęła produkcję silników benzynowych i skrzyń biegów w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Firma do końca roku zwiększy swoje zatrudnienie o 700 pracowników. Nakłady inwestycyjne wzrosną do 400 milionów euro.
    Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) oficjalnie rozpoczęła produkcję silników benzynowych i skrzyń biegów do nowego samochodu małolitrażowego, który będzie produkowany przez Toyotę i PSA Peugeot Citroën. Zdolność produkcyjna TMMP związana z nowym projektem to 250 tysięcy 1,0 litrowych silników benzynowych i 300 tysięcy skrzyń biegów. Tym samym możliwości produkcyjne skrzyń biegów wzrosną do 550 tysięcy sztuk rocznie.
    Obecnie TMMP wytwarza już manualne skrzynie biegów do samochodów Toyoty z silnikami 1,3 do 1,8 litra pojemności. W związku z rozszerzeniem inwestycji wałbrzyski zakład Toyoty do końca 2005 roku dodatkowo zwiększy swoje zatrudnienie z obecnych 1 100 do około 1 800 pracowników. Nakłady inwestycyjne wzrosną do 400 milionów euro.
    Toyota w Europie wytwarza swoje produkty w ośmiu zakładach zlokalizowanych na terenie sześciu krajów: Wielkiej Brytanii, Francji, Turcji, Portugalii, Czech i w Polsce. Obecne możliwości produkcyjne tych fabryk to 775 tysięcy samochodów, 790 tysięcy silników i 550 tysięcy skrzyń biegów rocznie.