Thales i PW będą współpracować w przy projektach obronnych i kosmicznych

  Politechnika Warszawska i firma Thales podpisały list intencyjny dotyczący współpracy naukowej i badawczo-rozwojowej. Kooperacja obejmie wspólne opracowania w obszarze obrony powietrznej, technologii kosmicznych oraz platform bezzałogowych statków latających. Współpraca rozpocznie się w tym roku.
  Celem współpracy jest tworzenie oraz wdrażanie nowych rozwiązań, które spełnią ambitne plany Polski z zakresu modernizacji sektora obronnego i kosmicznego.
  – Politechnika Warszawska jest nastawiona na współpracę i inwestycje w innowacyjność, przy wykorzystaniu najlepszych doświadczeń wynikających z tradycji naszej Uczelni oraz naszych partnerów. Uważamy, że jest to najlepsza droga poszukiwania nowych rozwiązań cywilizacyjnych i wdrażanie ich zgodnie z zapotrzebowaniem rynku oraz społeczeństwa – powiedział rektor PW, prof. dr hab. inż. Jan Szmidt po podpisaniu umowy.

  – Podstawą tworzenia konkurencyjnych rozwiązań jest dostęp do szerokiej bazy wiedzy oraz wykorzystanie możliwości współpracy. Otwarta innowacyjność i rozwój wspólnych technologii są filozofią działania firmy Thales. Jesteśmy zaszczyceni partnerstwem z tak renomowaną instytucją jak Politechnika Warszawska i ogromnie cieszymy się możliwością wspólnego zwiększenia potencjału – powiedział Serge Adrian, wiceprezes ds. Europy i operacji międzynarodowych Thales.

  W ramach obszaru obrony powietrznej Thales i Politechnika Warszawska będą wspólnie pracować nad: sensorami, systemami nawigacji i kontroli broni, modelowaniem i symulacją.

  Współpraca w zakresie technologii kosmicznych obejmie: modelowanie, symulację i identyfikację statków kosmicznych, platformy wielozadaniowe, przetwarzanie i rozpoznanie obrazów, robotykę kosmiczną, monitorowanie lotnicze, monitorowanie zużycia paliwa.

  Dodatkowo, w dziedzinie bezzałogowych statków powietrznych (BSP), Politechnika Warszawska będzie współpracować z firmą Thales nad: technologiami radarowymi, symulacją lotów, technologiami napędów, zastosowaniami w służbach cywilnych, interfejsem człowiek-maszyna.

  Szeroka rama współpracy środowiska naukowego i biznesu ma na celu wykorzystanie potencjału naukowego Politechniki Warszawskiej oraz doświadczenia biznesowego francuskiego koncernu.

  Podpisanie porozumienia odbyło się w Pałacu Prymasowskim w obecności premiera Francji Manuela Vallsa i wicepremiera, ministra gospodarki RP, Janusza Piechocińskiego.

  Źródło: WNP