Teraz jest najlepszy moment na zmiany

    Mateusz Kluba, starszy specjalista ds. wdrożeń – Team Leader w firmie BPSC

    Mateusz Kluba, starszy specjalista ds. wdrożeń – Team Leader w firmie BPSC

    Rozwój ekosystemu Przemysłowego Internetu Rzeczy opiera się na wykorzystaniu aplikacji, które będą w coraz większym stopniu pośredniczyć w wymianie danych pomiędzy maszynami, jako priorytet ustanawiając szeroko rozumianą integrację. Poziom automatyzacji procesów produkcyjnych i logistycznych w niektórych firmach jest zaawansowany, ale jeszcze trudno mówić o w pełni autonomicznych zakładach. Jednak większość firm ma dużo do nadrobienia. Według Eurostatu tylko co trzecia firma produkcyjna w Polsce jest wyposażona w system ERP. Jak podaje GUS, w roku 2018 tylko 11,4% firm przetwórstwa przemysłowego korzystało z płatnych usług chmury obliczeniowej, a te właśnie rozwiązania są podstawą do wdrażania rozwiązań IIoT.

    Pomimo postępującego wykorzystania systemów klasy ERP w Polsce, dane z maszyn wciąż często wprowadza się do systemu ręcznie, bo producenci maszyn nie są skorzy do współpracy i integracji z zewnętrznymi systemami informatycznymi. Widać to szczególnie w zakładach produkcyjnych, w których park maszynowy nie należy do najnowszych. Warto zauważyć, że otrzymywane informacje często nie pozwalają też na wyciągnięcie istotnych wniosków, a to ma bezpośrednie przełożenie na efektywność i koszty związane z produkcją.

    Większość wdrażanych rozwiązań IIoT implementowanych jest pilotażowo lub fragmentarycznie. Niemniej jednak nie ma wątpliwości, że teraz jest najlepszy moment, żeby tak pokierować rozwojem infrastruktury IT w firmie, by w niedalekiej przyszłości była ona gotowa na znaczące wdrożenie rozwiązań Przemysłowego Internetu Rzeczy. Odpowiednie przygotowanie firmy pod względem systemowym i operacyjnym na pojawienie się innowacyjnych technologii pozwoli znaczenie uprosić i skrócić uruchomienie IIoT w strukturze firmy.