Technologie bezprzewodowe: Czy jesteście Państwo gotowi?

Opinie prezentowane na tej kolumnie są opiniami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy redakcji Control Engineering Polska czy Reed Business Information.

Technologia bezprzewodowa wkroczyła w nasze życie codzienne, od pilotów tv przez telefony komórkowe aż po bezprzewodowe połączenie z Internetem wkrótce pewnie w każdym miejscu na świecie. Łatwość wdrażania tych technologii w naszych biurach i domach przyczyniła się do ich masowego rozwoju na całym świecie, a końca tego rozwoju nie widać. 
Jednakże nie wszystkie technologie bezprzewodowe są sobie równe. Dlatego instalowanie i stosowanie produktów bezprzewodowych w środowiskach przemysłowych wymaga rozwagi i planowania. Oto kilka prostych wskazówek, które należy wziąć pod uwagę podczas planowania wdrożenia technologii bezprzewodowych w zakładzie: 
1. Trzeba zdefiniować, jaki rodzaj technologii bezprzewodowej może zostać zastosowany. Czy chodzi o proste zastąpienie przewodu pomiędzy dwoma punktami, czy wielopunktowej komunikacji prowadzącej z wielu punktów do jednego, a może o sieć zakładową, czy też o zdalną transmisję od czujników do WAN? Po wybraniu właściwego rozwiązania można zdecydować, która technologia będzie najlepsza (od 802.xx do tych opatentowanych i chronionych licencjami). Jeśli wszystko wygląda dobrze i logicznie, można przystąpić do wdrażania. Jeśli nie, to następne wskazówki  pomogą w wybraniu odpowiedniej drogi prowadzącej do sukcesu. 
2.Na jaką odległość ma działać bezprzewodowe połączenie? Gotowe rozwiązania bezprzewodowe, nieobjęte patentami, transmitują dane na odległość od 6 metrów do 32 kilometrów, poprzez cały kraj, a nawet przez cały świat. Technologia Bluetooth sprawdza się doskonale na krótkich odległościach (6 metrów) i przy dużych prędkościach. Natomiast technologia WiFi jest dobra na odległości o średniej długości (60 metrów). Częstotliwość 900 MHz sprawdza się najlepiej na dłuższych odległościach (32 km) przy niższych prędkościach. Urządzenia komórkowe pracują najlepiej w rozrzuconych lokalizacjach lub na dużych odległościach (setki tysięcy kilometrów).
3. Jak szybko będą potrzebne aktualizacje? W przypadku zastępowania przewodów lub w aplikacjach o wysokiej wydajności transmisji danych najprawdopodobniej będzie potrzebnych kilka aktualizacji na sekundę. Jeśli monitorowany jest poziom w zbiorniku lub temperatura chłodziarki, wtedy najprawdopodobniej wystarczy aktualizacja co kilka minut. Jeśli monitoruje się tylko sytuacje awaryjne, wtedy należy zastosować rozwiązanie pozwalające na transmisję informacji o zdarzeniach. Dla każdego przypadku najlepsza będzie inna technika. 
4. Jak będzie zasilany dany/e układ/urządzenie? Wiele ?bezprzewodowych? urządzeń wymaga kabli zasilających. Jednak w niektórych aplikacjach nie da się doprowadzić przewodów zasilających. Dlatego zastosowanie technologii, która może pracować na wewnętrznych bateriach ? i wytrzyma kilka lat bez serwisu (w określonych warunkach środowiskowych) ? jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli urządzenia (czy zasoby) są przemieszczane, wtedy nie można ich podłączyć do linii zasilającej. 
5. Zawsze i za każdym razem należy dokładnie zbadać miejsce i środowisko zastosowania technologii. Badanie takie może polegać na prostym zapewnieniu, że pomiędzy danymi lokalizacjami istnieje linia widzenia, jednak częściej będzie ono polegać na zmierzeniu siły sygnału radiowego nadajników i odbiorników w danej aplikacji. Po prostym badaniu następuje weryfikacja w stylu: ?czy mnie słyszysz??, ?jest sygnał/nie ma sygnału?. Bardziej skomplikowane badania obejmują pomiary siły sygnałów transmisji oraz zezwolenie na odpowiednią amortyzację potencjalnych zmian drogi sygnału radiowego. Zmiany drogi mogą uwzględniać np. obecność samochodów na parkingu czy też późniejsze zmiany w infrastrukturze budynków lub wież radiowych, które znajdują się na drodze transmisji. Uwzględnienie tych elementów może zaoszczędzić wielu problemów i zapewnić, że instalacja będzie pracować zarówno obecnie, jak i w przyszłości. 
Przemysłowe instalacje bezprzewodowe są niezawodne, bezpieczne i łatwe do wdrożenia, pod warunkiem poczynienia odpowiednich przygotowań. Korzyści dla produktywności są fantastyczne, a właściwie poprowadzone instalacje w zasadzie nie wymagają konserwacji. Dobre jest również to, że istnieje dużo dostępnych produktów dla wszystkich technologii i aplikacji. Odpowiednie przygotowanie pozwala zaoszczędzić czas i chroni przed problemami. Należy również dodać, że podobnie, jak ma to miejsce w przypadku każdego systemu opartego na kablach, nie trzeba obawiać się mieszania różnych rozwiązań technicznych.  
Rob Henley jest prezesem ioSelect Inc. www.ioselect.com

Jeśli macie Państwo ochotę wypowiedzieć się na łamach naszego czasopisma, prosimy o kontakt z sekretarz redakcji Hanną Tylicką, która jest dostępna pod adresem: ht@controlengpolska.com