Targi technologii CES w Las Vegas przyciągają tłumy

International CES – salon zaawansowanych technologii w Las Vegas przyciągnie w tym roku rekordowy tłum. Producenci będą promować najnowsze generacje ekranów telewizyjnych. Targi zaczną się we wtorek, ale prezentacje dla mediów startują w niedzielę.

W targach, które AP nazywa "gigantycznym pokazem gadżetów", uczestniczyć będzie ponad 160 tys. ludzi z branży, a blisko trzy tysiące firm ustawi swe stanowiska na powierzchni wystawowej liczącej około 170 tys. metrów kwadratowych.

Producenci sprzętu elektronicznego będą walczyć podczas International CES z trendem, który spowodował spadek sprzedaży telewizorów i komputerów stacjonarnych, wypieranych w rynku przez wielozadaniowe gadżety jak smartfony i tablety – pisze AP.

Trendy te mogą sprawić, że salon w Las Vegas, na którym początkowo prezentowano telewizory i sprzęt do odtwarzania muzyki, a z czasem również komputery, straci na znaczeniu.

Największy gracz na tym rynku, firma Apple, nie uczestniczy w tych targach, a jej rywal Microsoft w tym roku po raz pierwszy nie zajmie najważniejszego miejsca na podium i jego przedstawiciele nie wygłoszą przemówienia otwierającego targi. Miejsce giganta zajmie firma Qualcomm Inc. produkująca chipy do telefonów komórkowych.

Największy na świecie producent telewizorów Samsung zapowiada na swych stronach internetowych, że zaprezentuje w Las Vegas całkowicie "nowy, bezprecedensowy typ telewizorów". Jego konkurent – również z Korei Południowej – LG Electronics przedstawi między innymi ekrany nowej generacji, zwane organiczno-elektroluminescencyjnymi, których przedsprzedaż rozpoczęła się w minionym tygodniu – pisze AFP.

Przebojem targów mają być jednak tablety i smartfony – przewidują organizatorzy International CES.

"Zmiany, które zaobserwowaliśmy w ostatnich latach, dotyczące mobilnych aspektów technologii (…) nabiorą tempa", a wielozadaniowe gadżety będą wypierały z rynku sprzęt, który dostarczał rozrywki w domu – mówi analityczka sektora zaawansowanych technologii z firmy IDC, Danielle Levitas.

International CES potrwa od wtorku do piątku. W targach uczestniczyć też będą firmy motoryzacyjne, a na specjalnie wydzielonej powierzchni wystawowej zaprezentowane będą technologie z dziedziny ochrony zdrowia i środowiska, ale też i sprzętów domowych, a nawet mody – zapowiada AFP.

Uwagę uczestników salonu przykują telewizory Ultra HD i wielkie płaskie odbiorniki telewizyjne o przekątnej 60 cali. Mogą one jednak nie podbić rynku, bowiem kosztować będą około 20 tys. dol. – pisze AP.

"Dla konsumentów ważniejsza jest dalsza ewolucja telewizorów 3D oraz połączonych z internetem" – powiedział ekspert firmy Accenture, Kumu Puri.

AP przewiduje też, że zaprezentowane zostaną "bardziej elastyczne" komputery stacjonarne, w których klawiatura i myszka zostaną zastąpione przez wyrafinowane sensory interpretujące gesty użytkowników i ruchy ich gałek ocznych – pisze agencja. Podczas CES swe projekty tego typu prezentowały już wcześniej różne firmy, "ale w tym roku, zobaczycie prawdziwe (takie) urządzenia" – powiedział szef marketingu firmy PointGrab, Assaf Gad.