Targi EXPOPOWER 2007

Ponad 120 wystawców i firm z Polski, Chin, Czech, Francji, Holandii, Izraela, Korei Południowej, Szwajcarii i Stanów Zjednoczonych zaprezentowało najnowsze rozwiązania z zakresu energetyki i elektrotechniki podczas pierwszych Międzynarodowych Targów Energetyki EXPOPOWER 2007, które odbyły się w Poznaniu w dniach 22-24 maja.

Targi EXPOPOWER – nowa inicjatywa Międzynarodowych Targów Poznańskich – są wynikiem rozmów i bliskiej współpracy MTP z partnerami z sektora energetycznego. W skład Rady Programowej targów EXPOPOWER weszli przedstawiciele najważniejszych w branży firm i instytucji. Patronat nad targami EXPOPOWER objęły: Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska, Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, Stowarzyszenie Elektryków Polskich oraz Polska Izba Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei. Honorowym patronem targów EXPOPOWER jest minister gospodarki. Nasz magazyn był natomiast patronem medialnym targów.

Wystawcy EXPOPOWER zaprezentowali kilkadziesiąt nowych rozwiązań wprowadzanych na polski rynek. Stoiska wystawców, którzy zgłosili swoje nowości, zostały specjalnie oznakowane. Lista zgłoszonych nowości znajduje się na stronie www.expopower.pl.

Podczas targów rozdano również NAGRODY EXPOPOWER 2007 – Złoty Medal MTP. Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich to najstarsza i najbardziej prestiżowa nagroda targowa w Polsce. Honoruje się w ten sposób targowe eksponaty, lecz splendor jest udziałem także producenta – produkt ze znakiem Złotego Medalu MTP jest bowiem gwarancją jakości. Informację o laureatach zamieściliśmy w internetowej wersji tego artykułu.

Przez cały rok, aż do przyszłorocznych targów, na stronach internetowych MTP trwają wirtualne targi EXPOPOWER. Pod adresem: www.expopower.pl znajdują się dokładne informacje o poszczególnych wystawcach.

Następne targi EXPOPOWER odbędą się w dniach 13-15 maja 2008 r.

Extra online

Program wydarzeń

Wyjątkową atrakcją dla zwiedzających był bogaty program wydarzeń przygotowywanych przez Międzynarodowe Targi Poznańskie w ścisłej współpracy z partnerami branżowymi. Podczas targów odbyło się kilka bardzo ważnych konferencji i seminariów poświęconych najnowszym rozwiązaniom technologicznym z zakresu energetyki i elektrotechniki.

Targi zainaugurowała międzynarodowa konferencja “Unia Europejska a energetyczne wyzwania przyszłości”, zorganizowana przez Europejską Unię Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Klasy Średniej “UNICORN”, we współpracy z Unią Małych i Średnich Przedsiębiorstw (“SME UNION”) przy Parlamencie Europejskim, Stowarzyszeniem Polska Klasa Średnia oraz Międzynarodowymi Targami Poznańskimi. W konferencji uczestniczył m.in. wybitny ekspert ds. energetyki administracji prezydenta Busha, dr Christopher Horner, autor wydanej ostatnio książki “The Politically Incorrect Guide to Global Warming (and Environmentalism)”, poświęconej zmianom klimatycznym i problemom energetycznym, przed jakimi stoi dziś świat. Książka ta trafiła na prestiżową listę bestsellerów dziennika “New York Times”.

Podczas konferencji “Rynek energii – oczekiwania i szanse” zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, Izbę Gospodarczą Energetyki i Ochrony Środowiska oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie poruszone zostały m.in. następujące tematy: prawo energetyczne i regulacja rynku energii elektrycznej wobec nowych wyzwań, bariery rynku energii, perspektywy rozwoju detalicznego rynku energii elektrycznej po 1 lipca 2007 r., hurtowy oraz giełdowy rynekenergii elektrycznej, a także pozagiełdowy obrót energią elektryczną. O przyszłości sektora energetycznego mowa była także podczas cieszącej się dużą frekwencją konferencji “Kogeneracja i współspalanie – kierunki rozwoju energetyki”, przygotowanej przez Abrys i Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Spore zainteresowanie specjalistów wzbudziła także konferencja “Instalacje elektryczne niskiego, średniego i wysokiego napięcia – ochrona przeciwprzepięciowa sieci energetycznych za pomocą ograniczników przepięć”, zorganizowana przez firmę Apator SA wraz z Oddziałem Poznańskim Stowarzyszenia Elektryków Polskich i Międzynarodowymi Targami Poznańskimi.

Program targowych wydarzeń zamknęła specjalistyczna konferencja zorganizowana przez Międzynarodowe Targi Poznańskie “INFOSYSTEM – informatyka w energetyce”. Towarzyszyła jej wystawa firm prezentujących wyspecjalizowane produkty IT dla firm z sektora energetycznego.

NAGRODY EXPOPOWER 2007

Złoty Medal MTP

Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich to najstarsza i najbardziej prestiżowa nagroda targowa w Polsce. Honoruje się w ten sposób targowe eksponaty, lecz splendor jest udziałem także producenta – produkt ze znakiem Złotego Medalu MTP jest bowiem gwarancją jakości.

LAUREACI

 • Internetowa platforma obrotu energią elektryczną – poee

ELBIS sp. z o. o., Rogowiec


 • Złącze kablowe średniego napięcia typu ZKSN z rozdzielnicą SN typu CGMCOSMOS

STRUNOBET – MIGACZ sp. z o. o., Kuzki


 • Uniwersalny zasilacz modułowy CAMELEON

MERAWEX sp. z o. o., Gliwice  


 • Rozdzielnice średniego napięcia serii D

ELEKTROBUDOWA SA, Katowice

Zgłaszający: ELEKTROBUDOWA S. A., Oddział Spółki Rynek Dystrybucji Energii Konin 


 • Betonowa stacja Transformatorowa – słup reklamowy 20/630

Energetyka Kaliska – Usługi Techniczne sp. z o. o., Kalisz 


 • RC*GSM VR – sterownik do oszczędzania energii elektrycznej w obwodach oświetleniowych

PROFIL Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Sławomir Mroziński

Dąbrowa Górnicza 


 • Kamera TERMOGRAFICZNA VIGO cam v 50

VIGO SYSTEM SA, Warszawa  


 • Xinus – filtr aktywny

C&T elmech Sp. z o. o., Pruszcz Gdański 


 • SYNDIS- system nadzoru, doradztwa i sterowania

Badawczo-Rozwojowa Spółdzielnia Pracy Mikroprocesorowych Systemów Automatyki MIKRONIKA, Poznań 


 • System dwusystemowych rozdzielnic średniego napięcia BRDA

ZPUE ELEKTROMONTAŻ POZNAŃ SA, Poznań 


 • Słup betonowy wirowany dla linii 110 KV

Przedsiębiorstwo Produkcji Strunobetonowych Żerdzi Wirowanych WIRBET SA