13 polskich, najbardziej konkurencyjnych technologii proekologicznych zostało liderami programu Ministerstwa Środowiska GeenEvo ? Akcelerator Zielonych Technologii. Wyróżnione w projekcie GreenEvo wschodzące gwiazdy są według MŚ na najlepszej drodze do międzynarodowego sukcesu w walce o rynek innowacyjnych zielonych technologii.
Po obradach i przeanalizowaniu dokumentacji Kapituła projektu wyłoniła grupę najbardziej konkurencyjnych i innowacyjnych polskich technologii prośrodowiskowych. Proponowane przez polskie firmy rozwiązania przedstawiają bardzo szerokie spektrum obejmujące m.in takie dziedziny jak niskoemisyjne i czyste technologie węglowe, rozwiązania energooszczędne, odnawialne źródła energii, technologie wodno-ściekowe oraz technologie wspierające gospodarkę odpadami.
Miano lidera technologii GreenEvo zyskało 13 firm biorących udział w programie. Są to: Asket Roman Długi, Biogradex Holding, Ecotech Polska, Energoinstal, Lediko Walendowski i Wilanowski, Marbet-Wil, Neoon, Petroster, PP-Eko, Promar, Sunex, Watt oraz Wofil Robert Muszański.
Firmy te od jesieni będą brały udział w międzynarodowej promocji projektu GreenEvo. Od września wybrane technologie, wraz z pierwszymi w Polsce merytorycznymi raportami na temat rynku zielonych technologii, trafią poprzez przedstawiciela Polski za granicą do wszystkich placówek gospodarczych w strategicznych, z punktu widzenia szans na eksport zielonych technologii, regionach świata.
– Dla Ministerstwa Środowiska jednym z najważniejszych celów jest promowanie innowacyjnych rozwiązań, które w realny sposób przyczynią się do bardziej efektywnego korzystania z zasobów naturalnych oraz obniżenia zużycia energii i emisji zanieczyszczeń, a co za tym idzie znacząco przyczynią się do poprawy stanu środowiska i jakości naszego życia. Polskie rozwiązania nie tylko spełniają te wymagania, ale są niezwykle konkurencyjne zarówno pod względem ceny jak i kosztów eksploatacji, co daje im dodatkową przewagę – powiedział Andrzej Kraszewski, minister środowiska.
– Jestem pewny, że wyróżnione w naszym projekcie technologie mają szansę na międzynarodowy sukces, a nasz projekt pomoże im w rywalizacji na tym bardzo dynamicznym i perspektywicznym rynku. – dodał Kraszewski.
Spośród zgłoszonych do projektu technologii, dwie firmy zyskały status wschodzących gwiazd GreenEvo, są to: Ekotop Roman Sobczyk oraz NFP Jacek Habryko. Oznacza to, że znajdują się w "poczekalni" projektu, a na rozwinięcie w pełni zielonych skrzydeł na globalnych rynkach muszą jeszcze zapracować.
Dodatkowo jedna technologia, przedstawiona przez firmę Alchemik, uzyskała specjalne wyróżnienie. Pozostali uczestnicy konkursu nadal pozostają pod parasolem projektu i mogą liczyć na stały kontakt z ekspertami oraz wsparcie w dalszym rozwoju.
– W tym projekcie nie ma przegranych. Wszystkie uczestniczące w projekcie technologie przeszły długą drogę i wszystkie są lepiej przygotowane do konkurencji na niełatwym rynku zielonych technologii. Tym, którym udało się w projekcie najbardziej przyspieszyć swój rozwój, już od jesieni gwarantujemy międzynarodową promocję – podkreśla Agnieszka Kozłowska-Korbicz, koordynator projektu.