Szanowni Czytelnicy

Nawet nie śmieliśmy marzyć… – tym stwierdzeniem Ed Kompass, dawny dyrektorwydawniczy miesięcznika Control Engineering, rozpoczął dodatek poświęcony 50. rocznicy ukazania się pierwszego numeru. Jeszcze niedawno polscy inżynierowie nie myśleliteż, że taki magazyn może ukazywać się w naszym kraju – w języku polskim.

Jak pisze Ed Kompass: – „Pół wieku temu komputery były w prostej linii potomkami analogowych przeliczników”. Obecnie powstaje komputer optyczny. Umożliwi to niebieski laser, który jest polską specjalnością. Polscy naukowcy wciąż są najlepsi w „niebieskiej” optoelektronice, a korzystać z tego będzie cały świat (pytanie, kto na tym zarobi…).

Jak więc będzie wyglądała automatyka z niebieskim laserem za kolejne 50 lat? Ed Kompass udziela bardzo ogólnej odpowiedzi: – O tym, co będzie, można z całą pewnością powiedzieć tylko tyle, że mamy z czego czerpać w przeszłości, by tworzyć przyszłość.

Jak już wspomniałam w poprzednim numerze, redakcję Control Engineering zainteresował również gorący od kilku miesięcy temat petrochemii płockiej. Amerykański dziennikarz rozpatrywał jednak nie tzw. orlengate, ale ściśle techniczny aspekt – modernizację systemu sterowania. Dzięki automatykom PKN Orlen będzie mógł zwiększyć produkcję do 4 milionów ton benzyny rocznie („automatycznie” znowu nasuwa się pytanie: kto na tym zarobi?). Kto mógł przewidzieć, że stworzony w poprzedniej epoce historycznej PKN Orlen stanie się jedną z najnowocześniejszych rafinerii w Europie i znajdzie się w kręgu zainteresowania również za oceanem? Jeśli mowa o 50-leciu i o tradycji – to Control Engineering Polska, a ściślej całe wydawnictwo Trade Media International, rozpoczyna nową tradycję. Ciągle jeszcze zbieramy podziękowania i gratulacje za seminarium Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Zakładów Przemysłowych, które odbyło się 16-18 listopada w Krakowie, przy współorganizacji firm: ASTOR, Henkel Loctite i LOTOS Oil.

Już teraz zapraszamy na pierwsze seminarium organizowane przez Control Engineering Polska pt. „Najnowsze technologie w automatyce przemysłowej”, na którym ogłosimy zwycięzców i rozdamy nagrody za „Produkt Roku 2004” (szczegółowe informacje: www.controlengpolska.com ).

Serdecznie zapraszamy.


W najbliższym zaś czasie
 życzymy
przyjemnej lektury (oczywiście CE Polska) przy choince
i w miłej bożonarodzeniowej atmosferze
oraz
do siego roku.

 

Hanna Tylicka, sekretarz redakcji
ht@controlengpolska.com