Studenci testują oprogramowanie zenon

    Międzynarodowy producent oprogramowania, firma COPA-DATA, rozpoczęła, we współpracy z Wyższą Szkołą Przygotowania Zawodowego w Salzburgu, jedyny w swoim rodzaju i na skalę całej Austrii projekt z zakresu bezpieczeństwa danych. Dwóch studentów przez sześć miesięcy będzie poddawać surowym testom system do automatyzacji, wizualizacji i sterowania procesami produkcyjnymi – zenon oraz informować producenta o ewentualnych lukach bezpieczeństwa w systemie.

    Praktycznie przez całą dobę Peter Kischel i Christoph Mairinger, pod nadzorem Dominika Engela, testują w swoim uczelnianym laboratorium oprogramowanie z zakresu automatyzacji, wyprodukowane przez COPA-DATA. Dwaj studenci wspólnie z programistami z przedsiębiorstwa z Salzburga, utworzyli realną strukturę sieciową, która pozwoli im dostawać się do oprogramowania z zewnątrz, jak przy prawdziwym „ataku hakerów”. Studenci próbują przy tym otworzyć i edytować ważne dane użytkowe, na przykład parametry produkcji lub wartości temperaturowe maszyn.

    Ochrona poufnych danych

    ­­­– Chodzi nam głównie o ochronę poufnych danych procesowych dotyczących maszyn, które są stosowane w bardzo dużych przedsiębiorstwach – wyjaśnia Reinhard Mayr, menedżer produktu w COPA-DATA. – W przypadku oprogramowania z zakresu automatyzacji aspekt bezpieczeństwa jest często marginalizowany, zwłaszcza w porównaniu z »normalnymi« programami komputerowymi. Jednak także w obiektach przemysłowych wartościowe i poufne dane można wykraść lub zmodyfikować – co jest interesującą perspektywą przede wszystkim dla konkurentów danej firmy. Z tego względu już od wielu lat kładziemy duży nacisk na kwestie bezpieczeństwa danych i sieci oraz wspieramy projekty badawcze z tej dziedziny.

    W celu zredukowania tego rodzaju ryzyka w oprogramowaniu zenon, COPA-DATA rozpoczęła realizację projektu z Wyższą Szkołą Przygotowania Zawodowego w Salzburgu. –Już od dłuższego czasu prowadzimy bardzo pozytywną współpracę z instytucjami naukowymi – podkreśla Mayr. Jest to współpraca owocna dla obu stron: uczelnia i studenci otrzymują praktyczne i finansowe wsparcie prac naukowych, a COPA-DATA korzysta z wyników badań i może bezpośrednio przekładać wnioski i obserwacje na nowo projektowane wersje oprogramowania.

    Uczestnicy projektu mają czas do końca stycznia aby intensywnie testować oprogramowania, potem swoje spostrzeżenia opiszą w pracy magisterskiej przygotowywanej na zakończenie studiów na kierunku Technika Informacyjna i Zarządzanie Systemami. – W dalszej perspektywie dla obydwu ekspertów od oprogramowania zenon otwierają się szanse zatrudnienia w dziale IT naszej firmy – stwierdza z uśmiechem Mayr, menedżer produktu w COPA-DATA.