Specjalne strefy ekonomiczne ze Śląska najlepsze

  Strefy katowicka i wałbrzyska wypadły najlepiej w najnowszym raporcie firmy doradczej KPMG, oceniającym działalność SSE w 2005 r. i przygotowanym na prośbę „PB”. W porównaniu z raportem z 2004 r. opublikowanym niedawno w „Gazecie Prawnej”, strefa wałbrzyska pozostała liderem, a katowicka dołączyła z trzeciego miejsca. W badaniu porównano 16 czynników, w tym nakłady inwestycyjne, liczbę inwestorów, zezwoleń i wyniki finansowe.
  Ranking za lata 2004 i 2005 nie zmienia się znacząco. Tu liderzy pozostają liderami. A są to strefy, mające na siebie pomysł, czyli katowicka ze specjalnością motoryzacyjną, łódzka z branżą AGD i wałbrzyska, która z powodzeniem łączy te dwie branże.
  Niektóre strefy zawdzięczają dobry wynik czynnikom zewnętrznym.
  – Wysoką pozycję legnickiej strefy spowodowały dość duże nakłady inwestycyjne oraz relatywnie dużo miejsc pracy i zezwoleń. Warto jednak podkreślić, że strefie pomaga obecność KGHM. Strefa nie musi tak aktywnie zabiegać o inwestorów, których ściąga ta jedna duża firma – ocenia doradca z KPMG. Niekiedy dobry wynik to efekt niskiej bazy.
  – Tak może być z Pomorską SSE. Strefa zanotowała w latach 1999-2005 wzrost wydanych zezwoleń o 920%, bo na koniec 1999 r. miała 4, a sześć lat później 42 – tłumaczy Mirosław Proppé. Zdaniem doradcy z KPMG recepta na sukces to specjalizacja stref.
  – Myślę, że zarządzający strefami powinni pomyśleć, w czym mogą być najlepsi. Na przykład dla branży IT nieważne są dobre drogi, tylko telekomunikacja. Zwolnienia podatkowe to za mało, bo przecież oferują to wszystkie strefy. A jest o co walczyć. Wygląda na to, że zanosi się na dobre czasy dla inwestycji, globalne firmy będą jeździć po świecie i szukać lokalizacji – zapowiada Mirosław Proppé.
  Tymczasem liderzy mają nowe pomysły. Prezes wałbrzyskiej strefy Mirosław Greber chciałby przygotowywać po kilkadziesiąt hektarów, które później dzieliłby dla średnich inwestorów – to metoda, która sprawdziła się np. w podstrefie w Żarowie czy Jelczu-Laskowicach.
  Źródło: pb.pl