Solvay za75 mln euro zbuduje w Polsce zakład

  Potentat chemiczny Solvay ogłosił, że zainwestuje 75 milionów euro w budowę nowego zakładu we Włocławku, o rocznej zdolności produkcji 85 000 ton krzemionki wysokodyspersyjnej wykorzystywanej do produkcji opon energooszczędnych.

  Nowy zakład, będzie zlokalizowany, blisko głównych węzłów energetycznych i nowej autostrady Warszawa-Gdańsk. Ułatwi to dostawy produktów klientom z Europy Wschodniej i Rosji.

  – Chcemy wspierać rozwój naszych klientów w Europie Wschodniej, w Rosji i na całym świecie. Nowy zakład będzie stanowić solidną, konkurencyjną platformę dla naszych najbardziej innowacyjnych produktów. Będziemy stale inwestować w rozwój przemysłowy, aby utrzymać przewagę technologiczną i rynkową – mówi Tom Benner, prezes Solvay Silica.

  Zakład będzie się znajdował w Specjalnej Strefie Ekonomicznej (SSE), na terenie kompleksu przemysłowego Anwil, filii polskiego koncernu naftowego i energetycznego PKN Orlen. Koniec budowy planuje się na trzeci kwartał 2014 roku.

  – Rozpoczynamy ten projekt z dumą; jest on efektem współpracy z władzami i naszym partnerem przemysłowym Anwil. Obie ekipy ciężko pracowały z naszym zespołem, aby projekt w Polsce ujrzał światło dzienne – tłumaczy Patrick Lermusiaux, odpowiadającey w koncernie za krzemionki. – Za niecałe dwa lata zakład będzie prowadzić działalność i produkcję w najwyższych standardach – dodaje.

  Solvay zwiększy również zdolności produkcyjne zakładu w Qingdao (Chiny), otwartego w 2010 roku. Rozbudowa już trwa i ma się zakończyć w grudniu 2013 roku. Zdolność produkcyjna tego zakładu wzrośnie do 112 000 ton rocznie.

  Te nowe inwestycje uzupełnią rozbudowę zdolności produkcyjnych we Francji (2012) i w Stanach Zjednoczonych (2011) oraz otwarcie zakładu w Qingdao w Chinach (2010). Po sfinalizowaniu tych projektów roczna zdolność Solvay do produkcji wysokodyspersyjnej krzemionki osiągnie prawie 500 000 ton, czyli dwukrotnie więcej niż przed 2010 rokiem.