Smart Wireless: ?sprytnie? i bez kabli

    Emerson Process Management wprowadziło na rynek Smart Wireless ? sieć bezprzewodową wykorzystującą częstotliwość 2,4 GHz. Sieć poszerza możliwości architektury PlantWeb. Jak zapewnia producent, to pierwsza samoorganizująca się sieć nadająca się do stosowania w przemyśle.

    Sieci wykorzystujące technologię Emersona są skalowalne i mogą być zbudowane z 5 do 100 tysięcy urządzeń. Zapewniają redundancję, która umożliwia skuteczność komunikacji na poziomie 99%. Produkty zgodne są z SP100 aplikacji sterowania i monitorowania klas 1 do 5 w jednej sieci. Czas życia baterii wynosi od 5 do 15 lat, w zależności od aplikacji. Sieć bezprzewodowa Smart Wireless wykorzystuje bezprzewodowe przetworniki pomiarowe Rosemount oraz oprogramowanie do predyktywnego serwisowania AMS Suite: Intelligent Device Manager. Całość można zintegrować z systemami sterowania DeltaV i Ovation lub innymi zainstalowanymi systemami.

    Aby wypróbować możliwości sieci, można skorzystać z zestawu startowego SmartPack (na zdjęciu). Składa się z 5 do 100 bezprzewodowych przetworników przepływu, ciśnienia, poziomu lub temperatury firmy Rosemount oraz oprogramowania AMS Intelligent Device Manager, umożliwiającego dostęp do informacji diagnostycznych przez wejście bezprzewodowe (w zestawie).

    Przedstawiciele Emersona obiecują, że całkowicie zmontowana, skonfigurowana i przetestowana sieć zainstaluje się sama, bez potrzeby udziału użytkownika i wprowadzania ustawień początkowych. Ich zdaniem Smart Wireless pomaga uniknąć kosztownych, niespodziewanych zaburzeń procesu i przestojów, optymalizować wydajność i czas życia urządzeń produkcyjnych oraz maksymalizować poziom produkcji. Nowa technologia ma również umożliwić poprawę bezpieczeństwa i zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do środowiska.

    Sieci Smart Wireless mogą być stosowane w różnych gałęziach przemysłu wytwórczego, m.in. w przemyśle rafineryjnym, paliwowym i gazowym, chemicznym, papierniczym, wodnym i ściekowym. Technologia może być stosowana do zdalnego monitorowania źródeł ropy i gazu, przepompowni i platform wiertniczych.