Skaner laserowy do pomiaru objętości i masy materiałów

Bulkscan LMS 511 to skaner laserowy opracowany przez firmę Sick, służący do pomiaru objętości i masy materiałów transportowanych na przenośnikach taśmowych. W odróżnieniu od innych technologii pomiaru nie wykazuje on naturalnego zużycia mechanicznego, co ogranicza częstotliwość serwisowania.

Jest montowany ponad poziomem taśmy, gdzie generując promienie laserowe określa dwuwymiarowy profil transportowanego materiału oraz jego całkowitą masę i objętość w określonym przedziale czasu. Równocześnie sygnalizuje nierównomierne rozłożenie materiału na przenośniku mogące skutkować nachyleniem taśmy i w konsekwencji zwiększonym tarciem. Promień lasera jest bezpieczny dla ludzkiego oka (Laser Class 1).

Jedną z najważniejszych zalet Bulkscan LMS 511 jest możliwość dokładnego pomiaru profilu 2D także w obecności kurzu lub deszczu uzyskane dzięki specjalnemu algorytmowi filtracji eliminującemu sygnały echa. Krótki czas odpowiedzi i duża częstotliwość skanowania (do 75 Hz) pozwalają uzyskać dokładny pomiar przy prędkości przesuwu taśmy sięgającej 30 m/s.

Do celów dalszego przetwarzania sygnału czujnik zawiera 6 wyjść cyfrowych mogących generować sygnały impulsowe lub ostrzeżeń. Bulkscan LMS 511 charakteryzuje się stopniem ochrony IP67. Dzięki zintegrowanemu wewnątrz obudowy grzejnikowi może pracować również w zakresie niskich temperatur otoczenia, od -30°C.

Pozostałe dane techniczne:

  •     zakres pomiaru: 0,5…10 m, kąt pomiaru: 190°,
  •     czas odpowiedzi: od 13 ms,
  •     dokładność pomiaru: ?3% w najkorzystniejszych warunkach (< ?5% w zależności do
  •     profilu),
  •     interfejsy: USB 2.0, RS-232/422, Ethernet, CANopen,
  •     wymiary 160 x 155 x 185 mm,
  •     zakres temperatur pracy: od -30 do +50°C.
www.sick.pl